Ministerstvo hospodárstva (MH) SR zrušilo plánovanú rekonštrukciu starej budovy rezortu na Mierovej ulici v Bratislave a chce ju predať. Prostriedky vo výške 9,57 milióna eur, ktoré boli na rekonštrukciu pripravené v minulom roku, chce rezort použiť najmä na dotácie na podporu rozvoja priemyselnej výroby a služieb a na dofinancovanie účasti Slovenska na svetovej výstave EXPO Dubaj.

Vyplýva to z materiálu Návrh na vydanie súhlasu vlády SR so zmenou účelu použitia nevyčerpaných kapitálových výdavkov z predchádzajúcich rozpočtových rokov v kapitole Ministerstva hospodárstva SR, ktorý rezort posunul do medzirezortného pripomienkového konania.

Rekonštrukciu starého sídla rezortu na Mierovej ulici naplánoval ešte bývalý minister hospodárstva Peter Žiga (vtedy Smer-SD). Súčasťou modernizácie za 18,4 milióna eur mala byť okrem výmeny plášťa budov aj obnova a výmena vnútorných rozvodov sietí, obnova strojovní, zabezpečenie zdroja tepla a chladu, či doplnenie výťahovej technológie. Nové vedenie ministerstva si však zámer svojich predchodcov neosvojilo. „Budova rezortu hospodárstva na Mierovej ulici sa nebude rekonštruovať, ministerstvo ju ponúkne na predaj,“ uviedla pre TASR hovorkyňa MH Katarína Matejková.

Chcú podporiť dotácie a Expo

Najväčšiu časť z balíka financií pripravených na rekonštrukciu, a to rovných sedem miliónov eur, chce minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) presunúť na dotačnú schému zameranú na dofinancovanie verejnej infraštruktúry s cieľom podporiť rozvoj priemyselnej výroby a služieb v priemyselných parkoch.

MH SR eviduje záujem minimálne piatich priemyselných parkov vo verejnom vlastníctve, ktoré sa môžu do výzvy zapojiť za predpokladu splnenia podmienok. Dané priemyselné parky sa všetky nachádzajú v najmenej rozvinutých okresoch,“ uviedol rezort v návrhu.

poslanec Peter Žiga Erik Tomáš
Neprehliadnite

Žiga označil Šeligu za konšpirátora, ktorý šíri hoaxy

Na dofinancovanie nákladov spojených s účasťou Slovenska na svetovej výstave EXPO Dubaj chce rezort použiť 1,67 milióna eur. Prostriedky budú použité najmä na externú eventovú agentúru, nájom pavilónu, nájom exponátov, odborné konferencie, ubytovanie pre zamestnancov zabezpečujúcich účasť SR na výstave, stavebné práce v interiéri, nákup techniky, mobiliáru a zariadenia interiéru. I keď ministerstvo malo na výstavu vyčlenené prostriedky, ich navýšenie je poľa rezortu potrebné „vzhľadom na zreálnenie výšky výdavkov“.

Ostatných 900-tisíc eur chce ministerstvo využiť na úhradu výdavkov na nájom na ul. Mlynské nivy a Trnavská cesta v Bratislave, služieb spojených s nájmom a výdavkov na sťahovanie a tiež na nákup informačno-komunikačných technológií pre ministerstvo hospodárstva.