Systémové siete v Európe sú zaplavované solárnou energiou, ktorú nedokážu efektívne absorbovať. Dopyt zaostáva za prudko rastúcou ponukou a absencia dostatočných kapacít na ukladanie energie do batérií problém ešte viac prehlbuje. Výsledkom je pokles cien elektriny – niekedy dokonca pod nulu.

„Nezvyčajne priaznivé slnečné podmienky na jar a rýchly nárast nových solárnych parkov viedli k rekordnej produkcii elektrickej energie,“ uvádza agentúra Bloomberg. Zároveň však pripomína, že preťaženie prenosových sietí spôsobilo nevídaný prepad ziskov.

Priemerná miera zachytenia (average capture rate) pre krajiny ako Španielsko a Francúzsko dosiahla v máji len približne desať percent, čo znamená, že tamojšie solárne elektrárne predávajú elektrinu za desatinu priemernej trhovej ceny.

Podľa údajov agentúry by mohla Európa v tomto roku zaznamenať rekordný počet hodín, počas ktorých cena elektriny klesne pod nulu. Kým spotrebitelia a priemysel môžu profitovať z lacnej či dokonca bezplatnej elektriny, investori a prevádzkovatelia solárnych elektrární vyjadrujú znepokojenie.

„Bez rýchlej expanzie batériových úložísk bude výskyt záporných cien narastať, čo môže destabilizovať celkový trh s obnoviteľnými zdrojmi,“ konštatuje Bloomberg.

Ďalšie dôležité správy

Energetika – ilustračná fotka
Neprehliadnite

Ak chce Únia predísť výpadkom, musí postaviť novú kostru energetiky