Pri riadení, správe a manažovaní štátneho dlhu neidentifikoval Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) významné nedostatky. Rezervy sú ale v strategickom plánovaní a transparentnom informovaní, vyplýva z najnovšej kontroly NKÚ.
Dekádu stará stratégia
Profesionálne nastavený systém riadenia dlhu je kľúčový na zabezpečenie dlhodobej platobnej schopnosti krajiny. Inštitúcie, ktoré riadia štátny dlh, musia zlepšiť informovanosť verejnosti o svojej činnosti. Strategické riadenie dlhu má na Slovensku na starosti ministerstvo financií, operatívne riadenie je presunuté na Agentúru pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL) a Štátnu pokladnicu.
Napriek viacerým udalostiam, ktoré mali v uplynulých rokoch výrazný vplyv na verejné financie, sa systém dlhu a likvidity riadil podľa stratégie ešte z roku 2014. Platnosť strategického dokumentu sa formálne predlžovala, pričom nereflektoval na dynamicky sa meniacu situáciu.
Krajina bez vízie
„Nie je správne, že v oblasti, ako je riadenie štátneho dlhu, fungujú zodpovedné inštitúcie bez jasnej vízie, ako zladiť príjmy a výdavky, ako nastaviť investície, využívať nové nástroje na manažovanie dlhu, či ako rozhýbať hospodársky rast. Doplatí na to každý, najmä nižšie a stredné vrstvy obyvateľov. Budúcnosť pre mladú generáciu bez zmeny riadenia krajiny je výrazne negatívna,“ zhodnotil predseda NKÚ Ľubomír Andrassy.

Kontrolóri upozornili aj na chýbajúci verejný odpočet. Do roku 2014 bol súčasťou výročnej správy ARDAL-u, následne do roku 2017 súčasťou správy o činnosti agentúry. V nasledujúcom období ale komplexný každoročný odpočet nezverejňovali.
NKÚ odporúča ministerstvu financií zabezpečiť vypracovanie novej modernej strednodobej stratégie riadenia štátneho dlhu. ARDAL by mal zároveň v súčinnosti s rezortom vypracovávať a zverejňovať každoročný odpočet stratégie riadenia štátneho dlhu.
Dlh znášajú všetci
Dlh slovenskej verejnej správy minulý rok prekročil 59 percent hrubého domáceho produktu, čo je viac ako 77 miliárd eur. Na každého občana SR pripadá dlh vyšší ako 14-tisíc eur. Riadenie štátneho dlhu bude tento rok stáť o 380 miliónov eur viac ako vlani a zaťaží rozpočet sumou približne 1,65 miliardy eur.
„Vývoj nákladov na riadenie dlhu nie je pozitívny, pretože o dva roky by sa ročné náklady mohli šplhať až na necelých 2,5 miliardy eur,“ avizoval Andrassy. Slovensko je z hľadiska dlhodobej udržateľnosti verejných financií najhoršie v Európskej únii. Medzi dôvody patrí výrazné starnutie populácie a negatívny demografický vývoj, štedrý a finančne dlhodobo neudržateľný dôchodkový systém, či nízky hospodársky rast.
Ďalšie dôležité správy
