Projektanti vlani čelili pre koronakrízu odkladu projektových zákaziek zo strany samospráv. Uviedlo to 43 percent projektových spoločností v rámci polročnej analýzy slovenského stavebníctva od spoločností CEEC Research a Považská cementáreň Ladce.

Takmer všetky opýtané projektové spoločnosti realizovali zákazky zadávané súkromnými investormi (95 percent ). Polovica opýtaných realizovala tiež zákazky zadávané samosprávami (51 percent ) a dve pätiny realizovali zákazky zadávané štátom a jeho organizáciami (40 percent).

Vplyv krízy pocítila väčšina firiem

U spoločností, ktoré realizujú zákazky zadávané samosprávami, tieto zákazky v priemere tvoria 59 percent všetkých ich zákaziek. Vplyv koronakrízy na zákazky zadávané samosprávami pociťuje 73 percent opýtaných projektových spoločností. Žiadny vplyv necíti 27 percent z opýtaných.

Biznis
Neprehliadnite

Slovensko sa stáva pre európskych investorov čoraz atraktívnejším, ukazuje prieskum

Podľa 43 percent opýtaných projektových spoločností najčastejšie dochádza k odkladu projektových zákaziek zo strany samospráv.

Spoločnosti sa ale tiež stretávajú s menším počtom oznámených zákaziek (29 percent), s väčším počtom spoločností súťažiacich o zákazku (26 percent), s rušením zákaziek (26 percent) alebo s častejším súťažením iba na cenu (25 percent).

Mestá a obce sa navzájom inšpirujú

Ďalšie štyri percentá opýtaných uvádza tiež iné vplyvy, medzi ktoré patrí nedostatok zákaziek v regióne a nutnosť súťažiť aj mimo región alebo zahltenosť obcí inými povinnosťami súvisiacimi s koronakrízou.

WA 29 Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin počúva počas stretnutia s účastníkmi národnej dobrovoľníckej kampane
Neprehliadnite

Slovensko je podľa prieskumu Globsec krajinou paradoxov

Vrchný riaditeľ úseku poistenia majetku a zodpovednosti poisťovne Generali Tomáš Potúček si myslí, že mestá a obce sa postupne navzájom viac inšpirujú a hľadajú podobné overené riešenia.

,,Taktiež si myslím, že by mohlo prísť k štandardizácii určitých podmienok zadávateľmi. Môže to však priniesť viaceré problematické situácie súvisiace s rozmanitosťou podmienok pre stavebnú činnosť," podotkol Potúček.