Aktuálna situácia na Ukrajine neovplyvní situáciu s potravinami na Slovensku. Európska únia (EÚ) je totiž sebestačná, čo sa týka potravín, hladu sa teda netreba báť ani na Slovensku. Obchodníci ani doteraz nedovážali z Ukrajiny či z Ruskej federácie nič, bez čoho by sa nedalo zaobísť pri prípadnom výpadku.

Ubezpečili o tom predstavitelia reťazcov počas piatkovej tlačovej konferencie týkajúcej sa deklarácie o zabezpečení cenovej stability potravín.

Nezávislosť na Ukrajine a Rusku

Prezidentka Zväzu obchodu (ZO) SR Nadežda Machútová pripomenula, že EÚ vyprodukuje dvojnásobne viac potravín, než sama potrebuje. Slovensko je sebestačné napríklad, čo sa týka pšenice. ,,Hladu sa báť nemusíme, ak aj nejaký tovar vypadne, substitút sa veľmi rýchlo nájde," vyhlásila Machútová.

Z Ukrajiny a ani z Ruskej federácie podľa jej slov na Slovensko neboli dovážané potraviny, od ktorých by krajina bola závislá. Vyzdvihla však, že sa ukazuje, že aj potravina má svoju hodnotu a súčasná situácia je preto možno aj dôvodom na stopnutie plytvania potravinami.

Potravín je dostatok

Predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO) Martin Krajčovič ubezpečil, že potravín je na Slovensku dostatok a logistika funguje tak, ako má. ,,Máme dobre diverzifikované portfólio výrobkov," poznamenal s tým, že reťazce z Ukrajiny či Ruska nedovážali buď nič, alebo takmer nič.

,,Zaobídeme sa bez týchto výrobkov. Z toho dôvodu nemusia byť žiadne obavy, že by nastal nedostatok," uzavrel Krajčovič s tým, že neexistuje ani len indikácia, že by malo k nejakému nedostatku potravín na Slovensku dôjsť.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuel Vlčan (nominant OĽaNO) počas tlačovej konferencie po podpísaní deklarácie o udržaní cenovej stability potravín v Bratislave 11. marca 2022. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Slovenský maloobchod sa zaviazal, že nebude zvyšovať marže pri 13 druhoch potravín