Návrh SNS na úpravu dane z finančných transakcií má podľa ministerstva financií vážne technické a legislatívne nedostatky. Varuje, že zmena môže ohroziť štátny rozpočet aj konsolidáciu verejných financií. Národniari požadujú, aby sa transakčná daň od októbra nevzťahovala na živnostníkov a malé firmy s obratom do 100-tisíc eur.
„Dokument obsahuje viacero nezrovnalostí, ktoré okrem nevykonateľnosti návrhu môžu priniesť aj výrazné zvýšenie administratívnej záťaže pre podnikateľov a spôsobiť výrazný nárast právnej neistoty naprieč podnikateľským prostredím,“ zdôraznil rezort.
Upozorňuje, že návrh SNS je neadresný, keďže daň by sa posudzovala podľa príjmov z predchádzajúceho roka. To môže viesť k tomu, že poplatok nezaplatí ten, kto má aktuálne vysoké príjmy, a naopak. Rezort varuje, že štát môže prísť o desiatky miliónov eur už tento rok, budúci rok by výpadok mohol byť ešte výraznejší.
Zároveň upozornil, že SNS ani žiadna z ďalších politických strán a poslancov, ktorí zvažujú návrh podporiť, nepredložili MF žiadne kompenzačné opatrenia nad rámec pripravovanej konsolidácie na rok 2026 vo výške 1,7 miliardy eur.
Pre živnostníkov, ktorí by mali všetky svoje výdavky na úrovni paušálnych výdavkov, predstavuje priemerná výška dane necelých sedem eur mesačne, vyčíslilo ministerstvo.
„Pre právnické osoby v danom limite príjmov do 100-tisíc eur, ak by všetky tieto svoje príjmy použili ako výdavok, predstavuje daň z finančných transakcií sumu približne 33 eur mesačne. Navyše, ak takýto podnikatelia realizujú svoje výdavky prostredníctvom platobných kariet, pri ktorých sa transakčná daň neplatí, vplyv dane je ešte nižší,“ vysvetlil rezort.
Ministerstvo v tejto súvislosti pripomenulo viacero pozitívnych zmien pre živnostníkov a malé firmy, ktoré zaviedlo od tohto roka. „Znížilo im daň z príjmu na desať percent pre malé firmy so zdaniteľnými príjmami do 100-tisíc eur a pre živnostníkov zvýšilo hranicu príjmov zo 60-tisíc na 100-tisíc eur, pri ktorých platia len 15-percentnú daň z príjmov.
Zároveň im MF SR zachovalo 60-percentné paušálne výdavky. Sú to jedny z najvýhodnejších podmienok v rámci krajín Európskej únie,“ podčiarklo s tým, že pracuje na ďalších opatreniach, ktoré ušetria podnikateľom stovky a tisícky eur za poplatky kartovým spoločnostiam. „Ide o tzv. QR platby, ktoré budú jednoduché, efektívne, transparentné a výhodné nielen pre štát, ale najmä pre podnikateľov a samotných spotrebiteľov,“ doplnil rezort financií.
Ďalšie dôležité správy
