Súčasne s celonárodnými parlamentnými voľbami sa v spolkovej krajine Meklenbursko-Predpomoransko, ktorá je zaostalejšou severnou časťou zaostalejšej východnej časti Nemecka, v nedeľu konali aj voľby do regionálneho parlamentu.

Ich víťazmi sa so ziskom 39 percent hlasov stali sociálni demokrati (SPD) krajinskej premiérky Manuely Schwesigovej. Vyplýva to z prognózy inštitútu Forschungsgruppe Wahlen a informoval o tom na svojej stránke denník Süddeutsche Zeitung.

Druhou najsilnejšou stranou v krajinskom parlamente v Schwerine je opäť krajine pravicová Alternatíva pre Nemecko (AfD), ktorá dostala 17 percent hlasov.

Tretiu priečku obsadili podľa prognózy so 14 percentami kresťanskí demokrati (CDU), ktorí tam týmto výsledkom dosiahli historické dno.

Do parlamentu sa dostali aj strana Ľavica (desať percent hlasov), Zelení (6,5 percenta) a liberáli z FDP (šesť percent).

SPD jednoznačne zvíťazila aj v predchádzajúcich krajinských voľbách v roku 2016, keď získala 30,6 percenta hlasov. AfD vtedy získala 20,8 percenta hlasov, CDU 19 percent a do krajinského parlamentu sa dostala aj Ľavica.

Manuela Schwesigová je premiérkou od 4. júla 2017. Stala sa ňou po tom, čo z tejto funkcie so zdravotných dôvodov odstúpil Erwin Sellering.

Premiérka spolkovej krajiny Meklenbursko-Predpomoransko Manuela Schwesigová (SPD)
Zdroj: TASR
Premiérka spolkovej krajiny Meklenbursko-Predpomoransko Manuela Schwesigová (SPD)

SPD je v Meklenbursku-Predpomoransku pri moci od roku 1998. Od roku 2006 tvorí koalíciu s CDU, ktorá má v končiacom parlamente 44 zo 71 mandátov.

Schwesigová v prvej chvíli jednoznačne nepovedala, s kým chce po voľbách vládnuť. Pred voľbami uviedla, že sa bude snažiť zostaviť koalíciu, ktorá bude stabilná a spoľahlivá. Možnou alternatívou k súčasnej koalícii SPD-CDU by boli spojenectvá SPD so stranou Ľavica alebo Zelenými a FDP.

SPD
Neprehliadnite

Nemecké voľby sú podľa exit pollu mimoriadne vyrovnané, na prvom mieste sú CDU aj SPD