Česká vláda chystá nové zákony, ktoré orgánom umožnia sankcionovať firmy a fyzické osoby s väzbami na režimy v Rusku a Bielorusku. Minister financií Zbyněk Stanjura pre denník e15.cz potvrdil, že budú predložené do polovice roka.

Hrozí aj vyvlastnenie

V hre je zabránenie prístupu k verejným finančným zdrojom, blokácia aktív a nehnuteľností či dokonca vyvlastnenie. Reštrikcie sa budú vzťahovať na podiely v tuzemských strategických podnikoch, na vývoz spoločností s ruskými vlastníkmi alebo na tie, ktoré sú financované ruskými bankami.

„Pracujeme na zákone, ktorý by mal odstrihnúť firmy napojené na režimy, ako je Putinov alebo Lukašenkov, od verejného obstarávania. Nemohli by získať ani dotácie a investičné stimuly,“ povedal Stanjura.

„Chceme rozšíriť sankčné zoznamy o ďalších ľudí podnikajúcich v Rusku. Identifikovali sme manželky podnikateľov a ďalších rodinných príslušníkov, ktorí fungujú ako biele kone,“ dodal šéf štátnej pokladnice.

Zoznam firiem a ľudí už existuje. Na ďalšie subjekty napojené na podporovateľov režimov v Rusku a Bielorusku dohliadajú bezpečnostné zložky. „V prvom kole ide o zoznamy, kde je právny vzťah k majetku preukázateľný. Je ale mnoho majetkov, ktoré sú držané cez rôzne offshorové spoločnosti alebo cez nastrčené osoby,“ uviedol minister priemyslu a obchodu Jozef Síkela.

Magnitského zákon

Rezort zahraničia pripravuje tiež takzvaný Magnitského zákon (norma podpísaná americkým prezidentom Barackom Obamom 14. decembra 2012, ktorá uvaľuje finančné a vízové ​​sankcie na ruských činiteľov. pozn. red.). Tá má podľa informácií e15 umožniť zmrazenie alebo aj vyvlastnenie majetku či zákaz vstupu do krajiny.

„V tejto chvíli neexistuje reálny právny nástroj, ktorým by Česká republika mohla efektívne na základe domáceho politického zadania sankcionovať zahraničný subjekt," opísal existujúce legislatívne vákuum minister zahraničia Jan Lipavský.
Český právny poriadok vyvlastnenie neumožňuje, tvrdia niektorí experti.

Debata bude dlhá a komplikovaná, pripustil Stanjura. „Vyvlastnenie je najneskorší krok. Sú námietky z legislatívnej rady vlády, samozrejme, sme právny štát. Na druhej strane musíme byť pripravení na zrkadlovú reakciu. Čo ak Putin znárodní majetky západných firiem v Rusku?“ uviedol.

Finančný analytický úrad spadajúci pod Stanjurov rezort koncom marca informoval o prípadoch obchádzania sankcií ruskými firmami a občanmi, ktorí sa snažili presunúť desiatky miliónov korún. Úrad na nich podal trestné oznámenie a ich účty zmrazil.

Ďalšie dôležité správy

tank T - 72  vojenský výcvikový priestor Biela hora
Neprehliadnite

Na Ukrajinu poslali zbrane Česko, Spojené štáty aj Británia, Kremeľ to odsúdil