Diplomati členských krajín EÚ schválili v utorok (21. 9.) v Bruseli - vo formáte Rady EÚ pre všeobecné záležitosti - závery o Afganistane. Zdôraznili v nich záväzok Únie k mieru a stabilite v tejto krajine a podporu afganskému ľudu. Zároveň stanovili akčný plán EÚ pre Afganistan v blízkej budúcnosti.

Zo záverov vyplýva, že euroblok uznáva, že situácia v Afganistane aktuálne predstavuje pre medzinárodné spoločenstvo hlavnú výzvu. EÚ zároveň zdôrazňuje potrebu silnej koordinácie pri spolupráci s medzinárodnými partnermi, najmä s OSN.

Diplomati sa zhodli na tom, že operatívna angažovanosť EÚ a jej členských štátov bude prispôsobená politike a činnostiam afganského dočasného vládneho kabinetu vymenovaného hnutím Taliban.

Afghanistan
Neprehliadnite

EÚ nemá na Taliban výraznejšie ekonomické páky, upozornil týždenník Politico

EÚ nepreukáže tejto vláde žiadnu legitimitu a bude ju hodnotiť podľa piatich referenčných kritérií schválených ministrami zahraničných vecí EÚ počas ich neformálneho stretnutia v Slovinsku na začiatku septembra. V tejto súvislosti vyjadrila EÚ znepokojenie najmä čo sa týka práv žien a dievčat v Afganistane.

Minimálna diplomatická prítomnosť EÚ v Kábule - v závislosti od bezpečnostnej situácie - má uľahčiť poskytovanie humanitárnej pomoci a monitorovanie humanitárnej situácie v Afganistane. Mala by tiež koordinovať a podporovať bezpečný, zaistený a riadny odchod všetkých cudzích štátnych príslušníkov a Afgancov, ktorí chcú opustiť svoju krajinu.

Diplomati potvrdili, že vysokou prioritou EÚ bude iniciovať regionálnu politickú platformu spolupráce s priamymi susedmi Afganistanu s cieľom predchádzať negatívnym vedľajším účinkom situácie v regióne a podporovať hospodársku odolnosť a regionálnu hospodársku spoluprácu, ako aj humanitárne potreby.

Rada EÚ pre všeobecné záležitosti sa k tejto záležitosti vráti na svojom októbrovom zasadnutí, na ktorom pripraví pracovnú agendu pre októbrový summit EÚ.

JB 28 Kábul - Na snímke zverejnenej Talibanom bývalý afganský prezident Hamíd Karzaj (uprostred vľavo), líder skupiny Hakkáního Anas Hakkání (uprostred vpravo), Abdulláh Abdulláh (druhý sprava), ktorý vedie afganskú vládnu vyjednávaciu radu a bývalý vládny vyjednávač s Talibanom a ďalší členovia delegácie Talibanu počas stretnutia v Kábule 18. augusta 2021. V Afganistane nebude demokratická vláda. Krajinu bude spravovať vládna rada a súčasný vodca Talibanu Hajbatulláh Áchúndzáda bude stáť na čel
Zdroj: Taliban/AP/TASR

 

EBE 6 Štrasburg - Na snímke šéf diplomacie Európskej únie Josep Borrell porušil diplomatickú prax a bieloruského lídra Alexandra Lukašenka nazval v Európskom parlamente
Neprehliadnite

EÚ chce obnoviť svoju prítomnosť v Kábule, ak to bude bezpečné, uviedol Borrell