Európska komisia vo štvrtok informovala, že jej predsedníčka Ursula von der Leyenová a americký prezident Joe Biden v stredu v New Yorku oznámili nové partnerstvo medzi EÚ a Spojenými štátmi, zamerané na urýchlenie očkovania proti ochoreniu Covid-19 s cieľom dosiahnuť do septembra 2022 celosvetovú mieru zaočkovanosti na 70 percent.

Celosvetová zaočkovanosť

Von der Leyenová a Biden hovorili o tejto spolupráci počas svojho stretnutia v rámci Valného zhromaždenia OSN (VZ OSN) v New Yorku. Cieľom spoločného programu USA a EÚ je porazenie koronavírusovej pandémie s tým, že podporia mieru zaočkovanosti vo svete a prispejú tak k záchrane ľudských životov a obnove zdravotnej bezpečnosti.

EBE 2 Brusel - Na snímke predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová
Neprehliadnite

EÚ bude mať nový úrad, jeho cieľom je predchádzať krízovým situáciám v oblasti zdravia

Cieľ 70-percentnej zaočkovanosti celosvetovej populácie by chceli dosiahnuť v rámci jedného roka, do začiatku VZ OSN v septembri 2022. Koordinované úsilie Spojených štátov a Európskej únie má zvýšiť ponuku proticovidových vakcín, ich distribúciu koordinovanejším a účinnejším spôsobom a lepšie zvládnutie obmedzení na strane dodávateľských reťazcov.

Pomoc pre churobnejšie krajiny

V rámci tohto transatlantického partnerstva chcú Spojené štáty darovať tretím krajinám viac ako 1,1 miliardy dávok vakcín a EÚ daruje zvyšku sveta ďalších vyše 500 miliónov dávok očkovacej látky. Obaja partneri vyzvali krajiny, ktoré sú schopné očkovať svoje obyvateľstvo, aby zdvojnásobili svoje záväzky týkajúce sa zdieľania vakcín s chudobnejšími krajinami, alebo aby významne prispeli k poskytovaniu vakcín do regiónov sveta, kde je slabá miera zaočkovania.

V tom istom rámci spolupráce, najmä pokiaľ ide o dodávateľské reťazce, sa eurokomisár pre vnútorný trh Thierry Breton v New Yorku stretol s Jeffom Zientsom, vedúcim amerického krízového tímu pre Covid-19, aby vytvorili spoločnú pracovnú skupinu pre výrobu a dodávateľské reťazce v boji proti pandémii koronavírusu.

Na snímke podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO) počas tlačovej konferencie k podpore očkovania proti Covid-19 v Bratislave 30. júna 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

I. Matovič: Lotéria úlohu spĺňa, priorita bola odmeniť, nie zvýšiť zaočkovanosť