Dánsko v rokoch 2025 a 2026 vyčlení dodatočných 50 miliárd dánskych korún (sedem miliárd eur) na obranu, oznámila premiérka Mette Frederiksenová. Rozhodnutie odôvodnila rastúcou hrozbou zo strany Ruska, ako aj potrebou riešiť akútne vojenské nedostatky.
„Kupujte, kupujte, kupujte. Kupujte to, čo môže prispieť k silnejšej obrane, a tým aj k silnejšiemu odstrašeniu – tu a teraz. Ak nemôžeme získať najlepšie vybavenie, kúpte druhé najlepšie,“ vyzvala Frederiksenová vedenie armády.
Podľa premiérky v súčasnosti rozhoduje rýchlosť. Keď plány avizovala, odôvodnila ich nutnosťou „masívneho prezbrojenia, aby sa predišlo vojne“. Nové investície zvýšia výdavky Dánska na obranu z 2,4 percenta HDP v roku 2024 na tri percentá v nasledujúcich dvoch rokoch. Je to najvyššia úroveň za viac ako polstoročie.
Po desaťročiach drastických škrtov Dánsko vlani vyčlenilo pre armádu približne 190 miliárd dánskych korún (25,4 miliardy eur). Viac než 14 miliárd korún (1,9 miliardy eur) z týchto peňazí nedávno smerovalo na obranu v Arktíde, kde o Grónsko znovu začal prejavovať záujem americký prezident Donald Trump. Šéf Bieleho domu okrem toho požaduje zvýšenie výdavkov na obranu od členov Severoatlantickej aliancie, ktorej súčasťou je aj Dánsko.
Z hľadiska veľkosti hospodárstva patrí Dánsko k najväčším poskytovateľom vojenskej pomoci a vybavenia pre Ukrajinu. Podporou ale vyčerpalo svoje vlastné pozemné sily, ktorým chýba technika, munícia aj personál. Krajina podľa vojenských expertov a vládnych predstaviteľov nemá žiadnu protivzdušnú obranu a jej námorné kapacity majú značné nedostatky.
Ďalšie dôležité správy
