Ropa v utorok zdražovala. Jej ceny však skôr počas obchodovania klesli na trojtýždňové minimum. Obchodníci vyhodnocovali vplyv silného dolára, zhoršujúce sa indikátory globálnej ekonomiky a obmedzenú ponuku ropy. Okolo 19:10 SELČ cena severomorskej ropy Brent vzrástla o 0,5 percenta na 91,18 dolára za barel. Americká ľahká ropa WTI si v rovnakom čase pridávala 0,9 percenta a predávala sa za 89,63 dolára za barel.

Americký dolár v utorok vystúpil na desaťmesačné maximum ku košu mien. Podľa analytikov doláru pomohla správa o výraznom raste počtu voľných pracovných miest v USA v auguste. Dolár podporili tiež pondelkové silné údaje z amerického spracovateľského priemyslu a vyhlásenia predstaviteľov Fedu, že menová politika bude musieť zostať ešte nejaký čas reštriktívna. Pozitívna pre dolár bola tiež víkendová dohoda o odvrátení čiastočného shutdownu americkej vlády.

„Boli sme svedkami neuveriteľného nárastu výnosov (pri dlhopisoch vlády USA) a dolára, čo vyvolalo obavy o budúci dopyt," uviedol analytik Phil Flynn zo spoločnosti Price Futures. Vyššie úrokové sadzby a silnejší dolár zdražujú ropu pre držiteľov iných mien, čo by mohlo utlmiť dopyt po rope. Obchodníci sledujú aktuálne informácie o dodávkach. Po rozhodnutí Saudskej Arábie a Ruska z minulého mesiaca predĺžiť zníženie ťažby do konca roka sa očakáva, že dôjde k obmedzeniu dodávok.

Obe krajiny sú súčasťou skupiny OPEC +, ktorá združuje ťažobné spoločnosti z Organizácie krajín vyvážajúcich ropu a jej spojencov na čele s Ruskom. Podľa zdrojov, na ktoré sa odvoláva agentúra Reuters, skupina OPEC+ zrejme na svojom stredajšom zasadnutí nezmení svoju ťažobnú politiku. Šéf OPEC Haísám Ghais v pondelok uviedol, že vo výhľade globálneho dopytu je organizácia optimistická a dopyt po rope je tento rok pomerne odolný, rovnako ako vlani.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Produkcia ropy v USA sa v júli priblížila k rekordu, prispel k tomu štát Texas