Stále prísnejšie americké obchodné politiky nútia veľké zbrojárske koncerny hľadať riešenia, ako si udržať konkurencieschopnosť a zároveň podporiť medzinárodné obranné potreby. Podľa predsedu Aliancie Nová energia Ukrajiny Valerija Borovyka, zástupcovia hlavných amerických výrobcov zbraní diskutovali o možnosti presunu výroby do Európy, aby sa vyhli reštrikciám vyplývajúcim z politík administratívy prezidenta Donalda Trumpa.
Americké zbrojárske spoločnosti podľa V. Borovyka skúmajú možnosti „integrácie s inými firmami“ a zriadenia výrobných kapacít v Európe v neutrálnych krajinách, aby mohli prispieť k technologickej podpore vo vojne na Ukrajine a ďalej rozvíjať svoje technológie.

Rheinmetall ovládol celý trh a zarába na munícii. Konkurencia nestíha
Ako upozorňuje Jennifer Kavanaghová vo svojom článku pre Breaking Defense, Spojené štáty sa postupne stiahnu z poskytovania obrannej podpory Európe. Európske krajiny by podľa nej mali využiť novú slobodu, ktorú im prinesie väčšia sebestačnosť. Minister obrany USA Pete Hegseth vo februári 2024 na stretnutí Ukrajinskej obrannej kontaktnej skupiny deklaroval, že Spojené štáty „dajú prednosť tomu, aby Európa prevzala zodpovednosť za svoju bezpečnosť". Ak Trumpova administratíva plánuje znížiť americkú obrannú záťaž v Európe a sústrediť sa viac na Áziu, tento sľub musí dodržať.
Problémy s vývozom a miliardové straty
Americký zbrojársky gigant Lockheed Martin môže čeliť miliardovým stratám po tom, čo viaceré krajiny odmietli nakúpiť stíhačky F-35 v dôsledku amerických obchodných vojen, zahraničnej politiky prezidenta Trumpa a vyhrážok inváziou do Kanady a Grónska. Medzitým Airbus aktívne propaguje svoj Eurofighter Typhoon Tranche 5 ako alternatívu k F-35.
Problémy s kapacitou amerických výrobcov obranných systémov sú čoraz vypuklejšie. Poľsko v roku 2024 uzavrelo rámcovú dohodu o nákupe sto raketových systémov HIMARS s možnosťou rozšírenia až na 486 jednotiek. Pri súčasnom tempe výroby by však prvých sto systémov získali až za dva roky a kompletnú objednávku za viac než päť rokov. Táto situácia odráža širší problém – mnohé krajiny, vrátane Nemecka a Estónska, čelia dlhým čakacím lehotám na dodávky systémov Patriot či stíhačiek F-35. Európa nemôže čakať desaťročie na vyplnenie obranných medzier, ak má byť schopná čeliť novým hrozbám.
Európska sebestačnosť: kľúč k nezávislosti
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?