Nie je to tak dávno, čo trhy napäto čakali na prvú firmu s kapitalizáciou nad jeden bilión dolárov. Aktuálne sa už medzi firmami, ktoré sú súčasťou indexu S&P 500, „hrá“ o hranicu dva bilióny dolárov. A zdá sa, že preteky začínajú byť zaujímavejšie a výsledok tesnejší ako kedykoľvek v minulosti. 

Apple prekonal magickú hranicu ako prvý, kto bude ďalší?

V histórii bude ako vôbec prvá firma v USA, ktorá sa prehupla cez hranicu 2 bilióny dolárov, už navždy zapísaný Apple. Tejto spoločnosti sa podarilo prekonať historický míľnik v auguste 2020. Kto však bude ďalší?

Dáta spoločností Investor's Business Daily S&P Global Market Intelligence a MarketSmith naznačujú, že to bude pravdepodobne Microsoft. Naopak, Tesla tento súboj na diaľku s najväčšou pravdepodobnosťou nevyhrá.

Microsoft posilnil za rok o výrazných 50 percent

Najhorúcejší kandidáti na prekonanie méty 2 bilióny dolárov patria k technologickému sektoru. Vo všeobecnosti to vyzerá tak, že technológie opäť začali poháňať akciové trhy.

Akcie Microsoft Corporation dosiahli koncom minulého týždňa nové maximá na úrovni 261 USD. Táto cena akcie je vyššia ako v období vrcholiacej dot-com bubliny v roku 2000. Vďaka tomu sa ocenenie firmy dostalo na 1,97 bilióna dolárov.  Microsoft má za sebou v tomto roku rastovú rally a od začiatku januára jeho akcie posilnili o 21 percent. Spoločnosť sa tak dostala na druhú priečku najhodnotnejších firiem S&P 500.   Pri pohľade na výkonnosť akcií za posledný rok môžeme pozorovať rast o výrazných 50 percent.

Firme Apple trvalo približne dva roky, kým sa z biliónového ocenenia prepracovala k dvojnásobku. Odborníci očakávajú, že Microsoft by mohol prekonať dvojbiliónovú hodnotu v priebehu nasledujúcich 12 mesiacov. Tam však dobré správy nekončia. Odhady hovoria, že spoločnosť by mohla zarobiť 7,37 dolára na akciu vo fiškálnom roku 2021, ktorý sa končí v júni. To by predstavovalo nárast o 28 percent oproti rovnakému obdobiu roku 2020.

Amazon vytrvalo rastie

Druhým kandidátom, ktorý ašpiruje na prekonanie dvojbiliónového míľnika, je Amazon. Jeho akcie sa koncom minulého týždňa pohybovali okolo hodnoty 3 340 dolárov. Trhová kapitalizácia dosahovala 1,68 bilióna dolárov.  Analytici všeobecne odhadujú, že akcie Amazonu by mohli v priebehu ďalších 12 mesiacov posilniť o 25 percent. Ak by sa táto predikcia splnila, Amazon by bol v poradí ďalšou firmou, ktorá prekoná hodnotu 2 biliónov.

Pri porovnaní Amazonu s Microsoftom vykázali akcie prvej menovanej spoločnosti od januára 2021 výrazne nižší rast „len“ o 10 percent. Avšak v ročnom porovnaní dosiahla výkonnosť okolo 43 percent, čo je číslo blízko ročnej výkonnosti  Microsoftu.

Tesle sa darí, ale zatiaľ nepatrí medzi top 3

Kto čakal, že tretím favoritom o prekonanie ocenenia firmy na 2 bilióny dolárov sa stane Tesla, bude pravdepodobne sklamaný. Pri výrobcovi elektromobilov odborníci na najbližších 12 mesiacov predikujú pokles na úrovni 10 percent. Odhady hovoria o cieľovej hodnote akcií na úrovni 637,88 dolára za akciu. To by znamenalo trhové ocenenie Tesly na úrovni „iba“ 612 miliárd dolárov.

Je zrejmé, že hodnota Tesly dnes výrazne zaostáva za ocenením vyššie spomínaných technologických gigantov. Počas piatkového obchodného dňa sa jej akcia obchodovala za 729 dolárov a trhová kapitalizácia spoločnosti dosahovala 700 miliárd dolárov. Výrobcu elektromobilov tak pravdepodobne čaká ešte dlhá cesta  k biliónovému oceneniu, ktoré majú vyššie spomínané spoločnosti

Na základe očakávaní analytikov by Tesle mohla v priebehu najbližšieho roka patriť v rebríčku najhodnotnejších spoločností S&P 500 až 7. priečka. A to za významnými hráčmi ako Alphabet, Facebook a Berkshire Hathaway, ktoré majú vyššiu trhovú kapitalizáciu ako populárny výrobca elektromobilov.

Olívia Lacenová

Po absolvovaní žurnalistiky na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre strávila 18 mesiacov ako redaktorka Hospodárskych novín. Vo svete finančných trhov začínala na oddelení sales, kde sa venovala klientom obchodujúcim prostredníctvom CFD certifikátov. Následne sa začala zaoberať analytickou činnosťou a pracovala pre značky xPartners a TopForex so zameraním na trh s komoditami a drahými kovmi, ktoré vo fyzickej podobe považuje za najlepšiu formu zabezpečenia majetku proti neistote. Aktuálne pôsobí ako hlavná analytička značky Wonderinterest.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora