Agentúra Moody’s Ratings znížila úverový rating USA, keďže o udržateľnosti amerického dlhu panujú pochybnosti. Výnosy dlhodobých štátnych dlhopisov sa v reakcii vyšplhali na psychologickú hranicu päť percent a dolár sa dostal pod tlak..

Zníženie ratingu z najvyššieho stupňa Aaa na Aa1 okamžite vyvolalo výpredaje amerických aktív. „Federálne výdavky zostávajú obrovské a bez krytia, pričom ich rast sa ešte zrýchľuje,“ uviedol Max Gokhman z Franklin Templeton Investment Solutions podľa Bloombergu. „Náklady na obsluhu dlhu budú naďalej rásť, keďže veľkí investori začnú postupne presúvať investície z amerických dlhopisov do iných bezpečných aktív. To môže spustiť nebezpečnú špirálu rastúcich výnosov, oslabovanie dolára a pokles atraktivity amerických akcií.“

Podľa Michaela Schumachera a Angela Manalatosa z Wells Fargo sa očakáva, že výnosy 10- a 30-ročných dlhopisov vzrastú v dôsledku zníženia ratingu o ďalších 5 až 10 bázických bodov.

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Trump je pripravený zhodiť 6-biliónovú bombu na akciový trh

Moody’s očakáva, že fiškálny manévrovací priestor USA zostane „obmedzený“, pokiaľ sa nezmení daňová politika a štruktúra verejných výdavkov. Federálny rozpočtový deficit sa pohybuje blízko úrovne dva bilióny dolárov ročne, čo predstavuje viac ako šesť percent HDP. Podľa januárovej prognózy Rozpočtového úradu Kongresu (CBO) sa verejný dlh USA do roku 2029 vyšplhá na 107 percent HDP, čím prekoná rekord z obdobia po druhej svetovej vojne.

Moody’s predpokladá, že „federálny deficit sa do roku 2035 rozšíri na takmer deväť percent HDP, oproti 6,4 percentám v roku 2024, predovšetkým v dôsledku rastúcich úrokových výdavkov, výdavkov na dávky a nízkeho daňového výnosu“. „Úrokové výdavky federálnej vlády pravdepodobne pohltia približne 30 percent príjmov do roku 2035, oproti 18 percentám v roku 2024 a deviatim percentám v roku 2021,“ dodala ratingová agentúra.

„Ide o jasný signál trhového rizika v súvislosti s americkým dlhom. Hodnota amerických dlhopisov môže klesnúť, ak ekonomika nebude rásť dostatočne na to, aby vláda zvládla splácanie svojich záväzkov,“ uviedol podľa Euronews hlavný trhový analytik spoločnosti Capital.com v Austrálii Kyle Rodda.

KK26 Frankfurt - Na snímke obchodník sedí pred krivkou hlavného indexu DAX na burze vo Frankfurte nad Mohanom v stredu 9. apríla 2025. Európske akciové indexy v stredu klesli, keď vstúpili do platnosti rozsiahle recipročné clá USA pre jednotlivé krajiny, čo zvýšilo neistotu týkajúcu sa vývoja globálnej ekonomiky. FOTO TASR/AP
A trader sits on the trading floor of the Frankfurt Stock Exchange in front of the display board showing the DAX stock index in Frankfurt, Germany, Wednesday, April 9, 2025
Neprehliadnite

Investori veria v rýchly koniec obchodnej vojny. Kolaps obchodu a výroby ich prebúdza zo sna

Hoci vyššie výnosy zvyčajne podporujú menu, v tomto prípade môžu rastúce obavy o verejný dlh podkopať dôveru v dolár. Index americkej meny agentúry Bloomberg sa pohybuje blízko aprílového minima a sentiment medzi obchodníkmi s opciami je najnegatívnejší za posledných päť rokov.

Prezidentka Európskej centrálnej banky Christine Lagardeová povedala v rozhovore pre La Tribune Dimanche, že oslabenie dolára voči euru je síce paradoxné, ale odzrkadľuje „neistotu a stratu dôvery voči americkej politike v niektorých častiach finančného trhu“.

Americký minister financií Scott Bessent sa pokúsil obavy zmierniť. V relácii NBC označil hodnotenie Moody’s za „oneskorený indikátor – presne takto sa pozeráme na ratingové agentúry“. Zároveň zdôraznil odhodlanie vlády Donalda Trumpa znížiť federálne výdavky a podporiť rast ekonomiky.

Ďalšie dôležité správy

Senate Banking Committee
Neprehliadnite

Trhy porazili Trumpa. Prinútili ho ustúpiť, tvrdí popredný ekonóm Roubini