Americká automobilka Tesla oznámila za prvý štvrťrok 2025 čistý zisk 409 miliónov dolárov. Medziročne ide o pokles až o 71 percent. Slabšie výsledky sa do značnej miery očakávali, keďže spoločnosť čelí kombinácii reputačných, geopolitických aj technologických výziev.
Zakladateľ a generálny riaditeľ Tesla Elon Musk pôsobí od nástupu do DOGE polarizujúco. Jeho verejné vystúpenia a politické názory vyvolali kritiku najmä v Európe a Severnej Amerike. V Nemecku, treťom najväčšom trhu automobilky, sa predaj v prvom kvartáli prepadol o 62 percent, čo je čiastočne pripisované jeho podpore strany AFD pred parlamentnými voľbami. Podobné prepady eviduje Tesla aj v ďalších krajinách Európskej únie.
V Číne – druhom najväčšom trhu Tesly – predaj brzdia odvetné clá a silná konkurencia zo strany domácej značky BYD. Problémy má Tesla najmä s modelmi S a X. V USA musel zasiahnuť Donald Trump, ktorý sa stal historicky prvým prezidentom, čo verejne oznámil kúpu elektromobilu, konkrétne modelu S.
Charizma Elona Muska
Kvartálne výsledky spoločnosť Tesla zverejnila v utorok po zatvorení burzy. Elon Musk počas hovoru s investormi upriamil pozornosť na veľký potenciál robotických taxíkov. Zároveň zľahčoval svoju angažovanosť v úrade DOGE a deklaroval, že pozornosť opäť sústredí na automobilku Tesla.
K následnej pozitívnej reakcii investorov prispeli aj vyjadrenia prezidenta D. Trumpa, ktorý naznačil možnú dohodu o znížení ciel medzi USA a Čínou. Akcie automobilky vzrástli v stredu o päť percent na 250 dolárov, no stále sa obchodujú so stratou takmer 50 percent od decembrových maxím.
Nie je to prvýkrát, čo sa E. Muskovi podarilo premeniť zlé výsledky na rast akcií. V poslednom kvartáli minulého roka upriamil pozornosť investorov na projekt robotov Optimus. Podľa jeho slov dokáže jeden robot pracovať na jedno nabitie až 24 hodín. V ideálnom prípade tak môže nahradiť jedného pracovníka na dennej, popoludňajšej aj nočnej zmene. Problémom však zostáva, že Optimus v súčasnosti zvláda samostatne len jednoduchšie úlohy, zatiaľ čo pri zložitejších musí byť riadený operátorom na diaľku.
Napriek tomu si E. Musk stanovil ambiciózny cieľ — v automobilkách Tesla má už tento rok pracovať tisíc robotov. V budúcom roku sa majú začať predávať súkromným firmám. V roku 2027 by mal počet vyrobených a predaných robotov dosiahnuť jeden milión. Cena jedného Optima by sa mala pohybovať okolo 30-tisíc dolárov.
Potenciál humanoidných robotov je veľký, no odborníci sú skeptickí, pokiaľ ide o ich rýchle nasadenie. Vyrobenie skutočne plne funkčného humanoidného robota totiž môže trvať ešte celé desaťročia. Technologický vývoj robotov pravdepodobne v najbližších rokoch neprinesie výrazné tržby, no bude zohrávať kľúčovú úlohu pri budovaní dôvery investorov.
- Vysoká cena akcií
- Akcie Tesly sa dnes obchodujú približne za 255 dolárov, pričom ešte v decembri 2024 dosiahli historické maximum takmer 480 dolárov. Napriek výraznému poklesu je pomer ceny a zisku (P/E) extrémne vysoký – až 131, čo znamená, že investori platia 131 dolárov za každý dolár zisku. Takéto ocenenie je udržateľné iba pri pokračujúcom raste.
Cybertruck ako bremeno
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?