Podcast sa venuje viacerým zásadným geopolitickým a domácim témam. V úvode dominuje návrh amerického senátora Grahama zaviesť až 500-percentné clá na krajiny, ktoré nakupujú ruské energetické suroviny. Tento návrh by výrazne postihol Slovensko, ktoré je stále silne závislé na ruskom plyne, rope aj jadrovom palive. Diskutuje sa o neschopnosti diverzifikácie, kontraste s Českou republikou a o tom, že cena za energetickú závislosť môže byť čoskoro politicky aj ekonomicky veľmi bolestivá.
V pokračovaní sa hodnotí vývoj obchodnej politiky USA pod vedením D. Trumpa – po období vysokých ciel prichádza náhla zmena. Americký prezident znížil clá na dovoz z Číny a uzavrel nové obchodné zmluvy, pričom v mnohých prípadoch ide len o symbolické dohody s neistým ekonomickým efektom. Zaznieva názor, že ide o typickú Trumpovu taktiku: prehnať, ustúpiť a tváriť sa ako víťaz. Aj napriek pozitívnej reakcii trhov analytici upozorňujú, že neistota v dodávateľských reťazcoch a produkčných lokalitách pretrváva.
V druhej polovici podcastu sa prechádza k slovenským reáliám, konkrétne ku kritickému stavu infraštruktúry – na príklade takmer zrúteného mosta v Poprade sa rozoberá systémový kolaps údržby, rozpad investičnej politiky štátu a závislosť od eurofondov. Slovensko investuje len tri percentá HDP (takmer výhradne z eurofondov), čo je výrazne menej ako Česko, Maďarsko či Poľsko. Chýba prevencia, kompetentná údržba aj zodpovednosť.
Záver podcastu patrí politickej polarizácii v Rumunsku a Poľsku. V Rumunsku hrozí víťazstvo radikálneho populistu Simeona, kým v Poľsku môže dôjsť k návratu kandidáta PiS. V oboch prípadoch sa ukazuje, že rozdelenie spoločnosti, ekonomická frustrácia a vplyv ruskej propagandy posilňujú nacionalizmus, odpor k EÚ a populistické riešenia. Analytici varujú, že podobné tendencie sú už aj na Slovensku – a bez angažovanosti spoločnosti a investícií do reálnych problémov môžu byť následky dramatické.
