V úvode roka vôbec nevyzerá dobre domáci rast cien. Od decembra 2022 do januára 2023 vzrástla na Slovensku inflácia z 15,0 na 15,1 percenta. Udialo sa tak v čase, keď vo väčšine krajín platiacich eurom tempo zdražovania spomaľuje a v eurozóne ako celku klesla inflácia z 9,2 na 8,6 percenta. Ide o predbežné údaje od Európskeho štatistického úradu (Eurostat).

Prvý mesiac tohto roku rástla inflácia len v deviatich štátoch Európskej únie. Sú medzi nimi veľké Španielsko aj malé Slovensko. Lídrom v rýchlosti zdražovania je susedná Česká republika. Práve tam sa na prelome rokov inflácia zvýšila zo 16,8 na 19,1 percenta. Na druhom mieste skončilo Maďarsko, ktorého priemerný rast cien stúpol z 25,0 na 26,2 percenta. Práve v tejto krajine dosiahla januárová inflácia v medziročnom porovnaní najvyššiu hodnotu v rámci celej Európskej únie.

Dôvodov negatívneho prvenstva je viacero. Budapešti nevyšla snaha udržať nízku cenovú prostredníctvom cenových stropov. Napríklad koncom minulého roka prišlo pre nedostatok palív k zrušeniu štátom stanovených maximálnych cien benzínu a nafty.

Rizikový faktor vojna

Pri pohľade na tvrdé dáta je možné konštatovať jeden fakt. Čím bližšie sú krajiny k vojenskému konfliktu, tým prudšiemu zdražovaniu čelia a platí to aj pre vyspelé západné ekonomiky. Napríklad rakúsky rast cien na prelome rokov vzrástol z 10,5 na 11,5 percenta. Bohatý štát dopláca na ekonomickú závislosť od lacných ruských energií.

Ďaleko od vojenského konfliktu je Španielsko. Krajina závislá od dovozu plynu zo severnej Afriky. Na prelome rokov v nej ceny stúpli z 5,5 na 5,9 percenta. Napriek tomuto rastu je španielska inflácia stále druhá najnižšia v celej Európskej únií. Ďalej od vojny je len Portugalsko, kde inflácia klesla z 9,8 na 8,6 percenta. Prvý mesiac tohto roka spomalilo tempo zdražovania v 18 z 27 členských štátov Európskej únie. Najvýraznejší pokles bol zaznamenaný v Belgicku. Tam v januári klesla hodnota inflácie o 2,8 percentuálneho bodu na 7,4 percenta.

Počas väčšiny mesiacov minulého roka čelili najprudšiemu zdražovaniu pobaltské krajiny. Na prelome rokov sa na čelo rebríčka začínajú dostávať štáty Vyšehradskej štvorky. S výnimkou Českej republiky spomínané krajiny hraničia priamo buď s Ruskom alebo Ukrajinou. Riziko vojenského stretu zjavne negatívne vplýva celkovú výšku inflácie.

Pobaltské štáty majú navyše početnú ruskú menšinu. Ochrana rusky hovoriacich obyvateľov sa môže ľahko stať zámienkou na inváziu ruských vojsk podobne ako v prípade Ukrajiny. Aj z tohto dôvodu si značná časť firiem obchodujúcich v pobaltských krajinách účtuje za svoje výrobky čoraz vyššie ceny. Prostredníctvom lepšieho zárobku sa podnikatelia snažia vytvoriť rezervy na zvládnutie strát v prípade vypuknutia ozbrojeného konfliktu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa