Živnostníci, penzisti, študenti, ale i niektorí zamestnanci i nezamestnaní, teda fyzické osoby  – tí všetci majú už len tento mesiac na to, aby podali daňové priznanie k dani z príjmov v riadnom termíne do konca marca. V roku 2020 došlo k viacerým zmenám, na ktoré treba prihliadať aj pri vypĺňaní uvedených tlačív Finančnej správy.

Na čo má myslieť fyzická osoba?

Oficiálnym termínom na podávanie priznaní zostáva 31. marec. „Daňovníci však majú možnosť odložiť si podanie daňového priznania a zároveň aj zaplatenie dane o tri mesiace, a to bez udania dôvodu,“ zdôrazňuje rezort financií s tým, že si uvedomuje, že aktuálna situácia je vážna. Túto lehotu si možno teda predĺžiť oznámením o tri mesiace (do 30. júna) alebo šesť mesiacov, ak má niekto príjmy zo zahraničia (do 30. septembra).  

Fyzická osoba podáva daňové priznanie k dani z príjmov vždy za predchádzajúci kalendárny rok. Platí to, ak jej celkové zdaniteľné príjmy vlani presiahli sumu  2 207,10 eura. Podáva buď daňové priznanie typ A (ak má príjmy iba zo závislej činnosti), prípadne typ B (ak mala aj iné zdaniteľné príjmy ako zo závislej činnosti).

Priznanie nemusí ho podávať ten, kto hranicu daného príjmu nepresiahol, prípadne ju presiahol, ale išlo príjmy výlučne zo závislej činnosti (vrátane dohôd mimo pracovného pomeru) a požiadal zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane. Existujú aj osoby, ktorým sa oplatí podať tlačivo dobrovoľne, napríklad kvôli možnému daňovému preplatku. Ten správca dane vráti v prípade, ak je väčší ako 5 eur.

Oplatí sa myslieť napríklad na to, že niektoré príjmy fyzickej osoby za rok 2020 sú oslobodené od dane. Týka sa to napríklad príjmov z príležitostných činností (§ 8) a príjmov z prenájmu (§ 6), a to do sumy 500 eur ročne. Toto oslobodenie od dane je možné uplatniť len v súhrnnej výške, nie za každý príjem osobitne. Ak si fyzická osoba uplatní pri uvedených príjmoch oslobodenie od dane, je potrebné, aby upravila aj výšku výdavkov, v rovnakom pomere, v akom si uplatnila toto oslobodenie od dane.

Kedy zvoliť tlačivo typu A či B?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa