Začiatkom týždňa sa roztrhlo vrece s negatívnymi predpoveďami.

Kým doteraz bola možná recesia v najväčšej ekonomike svete považovaná za málo pravdepodobnú, zrazu je pravdepodobnejšia ako nie. Napriek tomu, že by mala byť iba mierna a plytká, ďalej zasiahne akcie, myslí si najpresnejší analytik na Wall Street v tomto roku, Michael Wilson z Morgan Stanley. V prípade príchodu recesie, akcie poklesnú o ďalších 15 až 20 percent, tvrdí. „Medvedí trh neskončí, pokiaľ nepríde recesia, alebo nezhasne jej riziko,“ dodáva M. Wilson.

Šanca na recesiu rastie

Recesia sa zdá čoraz pravdepodobnejšia. „Máme minimálne 50-percentnú šancu na globálnu recesiu,“ povedal CEO Deutsche Bank Christian Sewing. Podľa neho však príde až v druhom polroku budúceho roka.

„Skúsenosti z histórie naznačujú, že dezinflácia často prináša významné náklady spojené s ekonomickým rastom a preto vidíme agregovanú pravdepodobnosť recesie na úrovni 50 percent,“ dodáva Citigroup.

K týmto pesimistickým víziám sa pridal aj samotný guvernér amerického Fedu, Jerome Powell, ktorý v stredu povedal, že dosiahnuť „mäkké pristátie“ bude veľká výzva. Bývalý člen Fedu, Bill Dudley, išiel ďalej a pre Bloomberg napísal, že „ak veríte na mäkké pristátie, zabudnite naň“.

Podobný pohľad má aj Goldman Sachs, ktorý vidí iba miernu recesiu, no napriek tomu je na volanie po dne na akciách ešte priskoro. S recesiou sa totižto viažu nižšie firemné zisky a väčšie riziko bankrotu, čo ďalej sťahuje akcie dolu.

Najväčší problém ekonomickej recesie je, že sa s ňou viaže aj recesia ziskov. To je dôvod, prečo akcie majú v tomto roku najhorší začiatok roka od dôb Nixonovho prezidentovania z roku 1970. Ak sa zoberú do úvahy celkové výnosy akciové trhu (vrátane dividend), majú našliapnuté na najhorší polrok od veľkej hospodárskej krízy z roku 1932.

10-ročné dlhopisy americkej vlády majú za sebou dokonca najhorší polrok od roku 1788. Dôvodom je inflácia, ktorá zatiaľ nemá tendenciu výraznejšie klesnúť.

Inflačné obavy sa nezmenšujú

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa