Vysoké ceny plynu môžu spôsobiť, že si domácnosti na budúci rok za kúrenie priplatia. Niektoré predpovede hovoria až o dvojnásobných nákladoch, preto sa nemožno čudovať, že mnoho spotrebiteľov rozmýšľa o alternatívnych spôsoboch vykurovania.

Ich zavedenie do praxe však sprevádza vysoká vstupná investícia, na ktorú TREND upozornila riaditeľka spotrebiteľskej organizácie dTest Eduarda Hekšová. Domácnosti totiž okrem samotnej ceny nového zariadenia musia uhradiť aj úpravy, ktoré súvisia s prepojením existujúcich rozvodov a elektrospotrebičov.

Menšia spotreba neuškodí nikomu

Mnoho Slovákov si to však nemôže dovoliť. „Domácnosti, ktoré majú už teraz výdavky na elektrinu vysoké a spĺňajú definíciu energetickej chudoby, nemajú kapitál na to, aby s tým, čokoľvek spravili,“ upozorňuje Michal Ilovič, vedúci oddelenia poradenstva Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA).

Jediným riešením je pre nich často zmena správania, a to aj za cenu obmedzenia komfortu. Zníženie spotreby však SIEA odporúča aj ostatným domácnostiam. Do efektívnejších zariadení na zabezpečenie tepla či elektriny by totiž mali investovať až po tom, ako znížia svoju vlastnú spotrebu.

Maličkosti, ktoré robia veľký rozdiel

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa