Hovorí sa, že zlato je istota a v čase pandémie nového koronavírusu to platí niekoľkonásobne viac. Jeho cena aktuálne dosiahla osemročné maximum. Podľa agentúry Rueters sa jedna unca predávala za takmer 1 769 dolárov (1 562 eur). Od začiatku roka je tak drahšia o 16 percent.

Za rekordným rastom hodnoty tejto komodity vidia odborníci viacero faktorov. Sú to predovšetkým obavy z druhej vlny pandémie, kvôli ktorým investori vo veľkom nakupujú zlato. Ďalej možnosti oslabenia dolára, ale aj rast inflácie či nízka úroveň úrokových sadzieb.

Drahým kovom sa mimoriadne darí

„Ide stále o rastúce obavy z druhého kola ochorenia covid-19. Od minulého týždňa sa tiež zosilňuje možnosť nového prepuknutia obchodnej vojny medzi USA a Čínou. Posledným dôvodom rastu ceny je obdobie záporných reálnych úrokových sadzieb. Z histórie vieme, že sa v tomto období tradične drahým kovom mimoriadne darí,“ povedal pre ČTK analytik spoločnosti Golden Gate CZ Marek Brávník.

Hodnota zlata by mala ešte tento rok ďalej rásť. Analytici americkej banky Goldman Sachs predpovedajú, že by sa mohlo predávať až za 2-tisíc dolárov za jednu uncu. Podľa analytičky Olívie Lacenovej zo spoločnosti TopForex hovoria najodvážnejšie odhady dokonca o dosiahnutí méty 3-tisíc dolárov za uncu do konca roka.

Maklér Wood & Company Vladimír Vávra pre české Hospodářské noviny povedal, že cena zlata sa ocitá na dôležitom technickom rozhraní. „Na jednej strane trhy sledujú čísla novonakazených Covidom-19 v USA, Južnej Amerike a Číne, ktoré môžu budiť obavy z príchodu novej vlny pandémie. Na druhej strane, v tomto týždni čakáme ďalšiu várku dôležitých makrodát v USA, ktoré v posledných týždňoch mali tendenciu prekvapovať v pozitívnom zmysle slova,“ poznamenal.

Odporúča sa investovať do zlata

Väčšina súkromných bánk podľa agentúry Reuters odporúča svojim najbohatším klientom, aby investovali viac peňazí do zlata. Spoločnosť Next Finance však varuje aj pred krátkodobými špekuláciami v prípade obchodov s týmto drahým kovom. Radí nechať si zlato dlhodobo ako poistku pred prepadmi trhov, teda minimálne 5 až 10 rokov.

Na porovnanie, striebro má v súčasnosti cenu okolo 17,8 dolárov za uncu a blíži sa k hodnote na začiatku tohto roka. Podľa Mareka Brávníka je to oproti marcovému minimu posilnenie takmer o polovicu.