Cena zlata po prvý raz v histórii prekročila v nominálnom vyjadrení 1 900 dolárov za troyskú uncu (31,1 gramu). A každým dňom sa približuje k svojmu skutočnému maximu vyjadrenému v reálnych číslach, ktoré je približne na úrovni 2 400 USD za uncu. Zlato takúto úroveň dosiahlo pred 31 rokmi. Americký dolár má totiž v súčasnosti oveľa nižšiu hodnotu ako v roku 1980, keď zlato dosiahlo svoje doterajšie maximum na vtedajších 875 dolárov za uncu.

Cenu žltého kovu nahor tlačia obavy z vývoja svetovej ekonomiky. Na začiatku tohto týždňa sa na promptnom trhu vyšplhala cena až na rekordných 1911,46 dolára, neskôr sa vrátila pod 1900 dolárov. Zlato posunulo svoje nominálne maximum už štvrtý deň za sebou.

Viacerí analytici tvrdia, že základným motorom cien zlata je klesajúca hodnota amerického dolára a tvrdia, že čím viac peňazí Američania vytlačia, tým silnejší žltý kov bude. Zaujímavá bola minulý týždeň aj správa Svetovej rady pre zlato (WGC), podľa ktorej sa celosvetový dopyt po zlate v druhom štvrťroku medziročne nezvýšil, ale klesol o 17 percent na 920 ton. Investičný dopyt sa znížil o 37 percent na 359 ton. Spotreba v šperkárstve sa však zvýšila o 6,2 percenta, čo je s ohľadom na vysoké ceny žltého kovu prekvapujúce.

Ropné cenové nožnice na maxime

Cena severomorskej ropy Brent na začiatku tohto týždňa klesla na 105 USD za barel a jej prirážka k mierne rastúcej cene ropy WTI klesla z nedávneho rekordu. Cenové rozpätie Brentu k WTI sa tak znížilo na 24,70 dolára za barel, pričom na konci minulého týždňa predstavovalo rekord 26,69 dolára. WTI sa obchodovala totiž za 82,60 dolára za barel.

Ropný trh reagoval na vstup líbyjských povstalcov do hlavného mesta Tripolis, čo vyvolalo nádeje na koniec občianskej vojny a na skoré obnovenie ťažby v tejto krajine s najväčšími rezervami v Afrike. Líbya pred začiatkom občianskej vojny ťažila približne 1,6 milióna barelov ropy denne, čo predstavovalo takmer dve percentá celosvetovej produkcie.

Medzinárodná energetická agentúra (IEA) minulý týždeň znížila predpoveď globálneho ropného dopytu pre tento rok o 60-tisíc barelov denne. Trhy vystrašili dlhové problémy v Európe a v USA, čo spolu so spomalením hospodárskeho rastu v Číne a Indii vyvoláva obavy z ďalšej recesie. Podľa IEA sa oslabenie dopytu po rope musí dostaviť už v najbližších týždňoch. Napriek zvýšeniu produkcie od Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a uvoľnenia núdzových rezerv nedošlo k výraznému oslabeniu cien čierneho zlata. Obavy zo spomalenia americké ekonomiky tlačili nadol aj cenu zemného plynu.

Zber kakaa sa zasekol

Po cenovom poklese v minulých týždňov nabrali ceny kakaa opačný smer a za posledných sedem obchodných seáns stúpli v obave z úrody v Pobreží Slonoviny. Táto krajina je kľúčovým vývozcom kakaových bôbov a v poslednom čase ju sužuje na Afriku chladné a súčasne mimoriadne suché počasie. Kakao s dodávkou v decembri na ICE Futures U.S. zdraželo za deň o 1,4 percenta na 3 045 centov za tonu.

Rastie aj cena kávy, a to najmä z obavy z nižšej produkcie vo Vietname. Ani správy z Kolumbie nie sú najpozitívnejšie, lebo úroda bude nižšia ako sa očakávalo. Kolumbia je pritom druhým najväčším dodávateľom kávy typu Arabica na svete. Rastu ceny sa nevyhol ani cukor ako dôsledok nižšej úrody cukrovej trstiny v Brazílii.

Hoci cena pšenice mierne stúpa, tlak na rast ceny pomáhajú zmierňovať správy z Ruska, kde bude úroda o 90 miliónov ton vyššia ako sa očakávalo. Vlani krajinu sužovalo sucho, ktoré vyústilo do zákazu exportu z krajiny. Tento rok sa Rusko bude snažiť získať späť podiel na svetových trhoch. Ruská pšenica má už teraz nižšie ceny ako americká a prebytok 30 miliónov ton bude významne naďalej ovplyvňovať ceny. Americká pšenica sa v súčasnosti obchoduje na burze Chicago Board of Trade za 846 centov za bušel (27,216 kg). Vďaka počasiu klesá cena kukurice.

Zlato láme rekordy, ropa Brent zlacnela

Ilustračné foto na titulke - TASR / AP