Živnostníci musia platiť daň 19 percent a keď prekročia príjem 35-tisíc eur je to až 25 percent. Vyššia sadzba dane sa uplatňuje na časť základu dane, ktorá presiahne 176,8-násobok sumy platného životného minima.

V súvislosti s návrhom SNS na zníženie dane pre firmy na 15 percent si prezident SŽZ Stanislav Čižmárik myslí, že ak by sa znížila daň pre firmy, mala by sa rovnako znížiť aj pre živnostníkov.

„Kým právnické osoby – obchodné spoločnosti neplatia daň nikdy vyššiu ako 21 percent, ani pri základoch dane v miliónoch eur, bežní podnikatelia sú postihovaní za osobný úspech dodatočnými 6 percentami,“ konštatoval S. Čižmárik.

Zväz navrhuje zjednotenie sadzby dane na 19 percent, prípadne zdvojnásobenie sumy, od ktorej sa uplatňuje vyššia sadzba dane.

Zástupcovia živnostníkov takisto žiadajú zmenu odpisových skupín pre hmotný investičný majetok tak, aby boli maximálne štyri. V súčasnosti sa nevýrobné budovy odpisujú 40 rokov. Zbytočne prísne sú aj pravidlá odpisovania daňovej straty. Tú možno dnes odpočítať len po dobu najviac 4 rokov, a to rovnomerným spôsobom, čo pri výkyvoch hospodárenia spôsobuje, že živnostník často stratu umoriť vôbec nestihne.

Riziká optimalizácie

„Krátkodobý pohľad na finančnú situáciu vedie často živnostníka k záveru, že čím menšie dane platí, tým viac ušetrí,“ vraví S. Čižmárik. Motivácia platiť čo najmenej

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa