Bankový sektor za sedem mesiacov tohto roku zarobil necelých 452 miliónov eur. Medziročne je to nárast z hodnoty takmer 447 miliónov eur. Vyplýva to z údajov Národnej banky Slovenska (NBS).

Na výsledkoch bankového sektora v ďalšom období sa podpíše to, že Európska centrálna banka (ECB) ukončila režim záporných úrokových sadzieb. K tomuto kroku ECB pristúpila v závere júla, čiže v podstate ešte koncom mesiaca sa finančné inštitúcie nachádzali v pásme negatívnych úrokových sadzieb. Banky pri takomto nastavení úrokových sadzieb nezarábali na takzvanej depozitnej strane súvahy. Zarábali na poskytovaní úverov, no konkurenčný boj medzi bankami dlhé obdobie tlačil úrokové výnosy smerom nadol.

Úrokové príjmy idú hore

To už nejaký čas neplatí a bankovým domom sa už niekoľko mesiacov po sebe darí medziročne zvyšovať úrokové príjmy. Platilo to aj koncom júla. Čisté úrokové príjmy bankového sektora sa dostali na 961,3 milióna eur, v rovnakom období predchádzajúceho roka to bolo zhruba 943,1 milióna eur. Kľúčový druh príjmov bankového sektora teda stúpa.

Klíma na bankovom trhu sa totiž zmenila a napríklad hypotéky začali zdražovať už ku koncu februára, teda takmer polroka predtým ako ECB v skutočnosti sprísnila svoju menovú politiku. S týmto krokom už banky rátali.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa