Financovanie projektov v oblasti zelenej energie, dopravy, budov, ochrany vody, energetickej účinnosti či odpadového hospodárstva. To sú oblasti, na ktoré sa už niekoľko rokov zameriavajú najmä veľkí investori ako investičné či penzijné fondy.

Medzi podporovateľmi ESG investícii patrí aj Larry Fink, šéf veľkého hedžového fondu BlackRock. Nedávno tento investor vyhlásil, že vytvorí investičný fond, ktorý už nebude nakupovať akcie firiem, ktorých úspech je založený na fosílnych palivách.

Americká banka Citigroup sa zaviazala, že do piatoch rokov prestane financovať ťažiarov uhlia a uhoľné elektrárne a svoje úvery v tomto biznise oseká na polovicu. Do desiatich rokov chce prestať úplne poskytovať svoje služby pre takého firmy.

Peter Plocháň na konferencii SAS
Neprehliadnite

Pre banky bude nevýhodnejšie mať peniaze v „hnedých“ aktívach

Podľa odborníkov hnedé aktíva (brown assets) ako uhoľná elektráreň či ropná plošina sa stávajú v portfóliách fondov a bánk nežiadúcimi. „Ako veľmi budú nežiadúce to sa ešte len ukáže, v tomto sme ešte len na začiatku,“ tvrdí v rozhovore pre TREND Peter Plocháň, špecialista pre riadenie finančných rizík vo firme SAS.

Nejde len o módny hit, ale má to aj ekonomický základ. Odborníci veria, že firmy, ktoré podnikajú podľa princípov spločensky zodpovedného a ekologického podnikania (ESG) by mali časom vykazovať lepšie hospodárske výsledky.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa