Výška sadzby dane fyzickej osoby v SR závisí od výšky základu dane. Chceli by sme vás preto upozorniť, že do výšky 176,8–násobku platného životného minima, čo predstavuje v roku 2015 do výšky 35 022,31 eura, sa použije sadzba dane 19 %. A iba na časť základu dane, ktorá prevyšuje danú hodnotu sa aplikuje sadzba 25 %. To znamená, že vo vašom prípade bude rozhodujúce, aký základ dane dosiahnete v roku 2015 z príjmu v SR.
Rezident či nerezident
Vo vašom prípade však bude okrem vyššie uvedeného potrebné preveriť aj skutočnosť, či sa považujete za slovenského daňového rezidenta alebo nie. Ak by ste sa považovali za slovenského daňového rezidenta vašim predmetom dane v SR by boli tak príjmy zo zdrojov v SR ako i príjmy zo zdrojov v zahraničí.
Ak by ste sa nepovažovali za daňového rezidenta SR, predmetom dane v SR by boli vo vašom prípade len príjmy zo zdrojov v SR. Ak predpokladáme, že vašim jediným príjmom zo zdrojov v SR by bol príjem z prevodu vlastníctva k nehnuteľnosti nachádzajúcej sa v SR, tak v prípade, ak by ste sa nepovažovali za slovenského daňového rezidenta, tak len tento príjem by bol predmetom dane v SR.
Trvalý pobyt a miesto obvyklého sa zdržiavania
V súvislosti s vašou daňovou rezidenciou treba však upozorniť, že už len z existencia trvalého pobytu na území SR vám zakladá daňovú rezidenciu v súlade s §2 písm. d) ods. 1 Zákona o dani z príjmov. Neuvádzate v ktorej krajine v zahraničí sa v prevažnej miere zdržujete.
Existuje však predpoklad, že aj v danej krajine sa budete v súlade s lokálnou daňovou legislatívou považovať za daňového rezidenta, a to pravdepodobne z dôvodu obvyklého sa zdržiavania sa po dobu dlhšiu ako 183 dní v roku. V danom prípade však musí prísť na rad Zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia (ďalej len „ZZDZ“) uzatvorená medzi SR a príslušným štátom v zahraničí, ktorá rozhodne, ktorému štátu bude daňová rezidencia prisúdená.
Zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia
ZZDZ spravidla predpokladajú, že vy ako osoba máte daňovú rezidenciu v tom štáte, v ktorom máte stály pobyt. Stálym bytom sa môže rozumieť aj byt v nájme, podnájme atď., čiže nejde len o byt vo súkromnom vlastníctve.
Ak máte ako osoba stály byt v oboch štátoch, predpokladá sa, že daňovú rezidenciu máte v tom štáte, ku ktorému máte užšie osobné a hospodárske vzťahy (stredisko životných záujmov). Ak by sa vaše stredisko životných záujmov nachádzalo v zahraničí, máme zato, že sa považujete za zahraničného daňového rezidenta.
Ak nemožno určiť, v ktorom štáte máte stredisko svojich životných záujmov, alebo ak nemáte k dispozícii stály byt v žiadnom štáte, považujete sa za rezidenta len toho štátu, v ktorom sa obvykle zdržiavate, čo by bolo vo vašom prípade zahraničie.
Berte prosím však na vedomie, že v prípade, ak sa obvykle zdržiavate v krajine s ktorou SR nemá uzatvorenú ZZDZ, tak vám hrozí riziko dvojitej daňovej rezidencie a riziko možného dvojitého zdanenia vašich príjmov v oboch štátoch.
Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže jej informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.



