Objem nových poskytnutých hypoték sa v septembri znížil pod hranicu jednej miliardy eur. Je to ďalší signál, že trh s nehnuteľnosťami sa postupne ochladzuje. Vyplýva to z údajov Národnej banky Slovenska. Klienti komerčných bánk na Slovensku v septembri čerpali hypotekárne úvery v hodnote 984,5 milióna eur. Je to najmenej od septembra 2020. Pre porovnanie, v marci tohto roku záujemcovia o bývanie čerpali úvery za tri miliardy eur.

V marci  bol hypotekárny trh na svojom vrchole, keďže koncom februára začali komerčné banky dvíhať úrokové sadzby úverov na bývanie. Klienti tak chceli stihnúť načerpať mimoriadne lacné úvery ešte predtým, než sa zdvihne plošná vlna zdražovania hypoték, ktorá skutočne prišla.

K poklesu nových poskytnutých hypoték prispieva aj to, že zvyšovanie cien úverov do určitej miery zmrazilo refinancovanie hypoték. Počas hypotekárnej horúčky v prvom kvartáli tohto roku tvorili väčšinu z nových hypoték refinančné úvery. Tie sú už v súčasnosti častokrát drahšie ako pôvodné úvery, takže klienti do veľkej miery strácajú motiváciu presúvať svoj úver do inej banky.

Zvyšovanie úrokových sadzieb pokračuje

Skutočne platí, že úvery, ktorých životnosť na trhu plynie, sú v súčasnosti v priemere lacnejšie ako nové hypotéky. Tie sa v septembri poskytovali s priemernou hypotekárnou sadzbou 2,49 percenta. Medziročne je to nárast z hodnoty 2,42 percenta. Priemerná sadzba všetkých poskytnutých úverov na trhu je o viac ako percento nižšia. Priemerná úroková sadzba všetkých poskytnutých úverov sa v septembri dostala na 1,35 percenta.

Úvery na Slovensku stoja viac aj preto, že Európska centrálna banka (ECB) začala zvyšovať úrokové sadzby. So zvyšovaním sadzieb začala Európska centrálna banka v júli tohto roku, keď dostala úrokové sadzby z negatívneho teritória. Odvtedy zvyšovala sadzby dvakrát, zatiaľ posledné októbrové zvyšovanie sadzieb údaje za september formálne nezachytávajú, no na trhu sa prejavuje všeobecné očakávanie, že ECB bude sadzby zvyšovať aj naďalej.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa