Banky naďalej znižujú počet pobočiek a zamestnancov. Potvrdzuje sa tak dlhodobý trend, ktorý finančným inštitúciám velí presúvať sa do digitálneho priestoru. Pre banky je znižovanie fyzickej prítomnosti na uliciach logickým krokom. Bankové domy totiž investujú do digitalizácie svojich služieb a robia to aj preto, aby mohli počet zamestnancov a pobočiek skresať. Fyzická infraštruktúra znamená dodatočné náklady, ktoré sa banky týmto spôsobom snažia šetriť.

Pobočiek je čoraz menej

Menej zamestnancov a pobočiek zároveň znamená, že banky vykonávajú menej operácií s hotovosťou, čo je rovnako ich cieľom. Manipulácia s mincami a bankovkami je totiž relatívne nákladná. To sa odráža aj na poplatkoch. Banky majú relatívne často sklon zvyšovať poplatky za hotovostné služby, prípadne tie, ktoré súvisia so službami na pobočkách. Kým ku koncu tretieho kvartálu 2021 bolo na Slovensku 1 042 pobočiek a nižších organizačných jednotiek, ku koncu tretieho kvartálu tohto roka ich bolo len 949. Výrazný pokles počtu pobočiek za začal po roku 2016, vtedy mali banky v slovenských uliciach takmer 1 300 fyzických prevádzok.

Pandémia, ktorú celý svet nateraz prekonal, ešte podčiarkla tlak na pokles počtu pobočiek. Viac klientov začalo používať digitálne služby, navyše digitalizácia služieb sa výrazne zrýchlila. Banky sa okrem iného snažia prácu s hotovosťou automatizovať. Preto čoraz viac bankomatov umožňuje aj vklad hotovosti. Banka týmto spôsobom nahrádza živého človeka, ktorý v minulosti hotovosť od klienta fyzicky prebral. „Počet vkladov realizovaných samoobslužnými zariadeniami medziročne vzrástol o 60 percent a objem vkladov vzrástol dokonca až o 74 percent. Samoobslužné zariadenia sú v súčasnosti dominantným kanálom banky na poskytovanie hotovostných služieb,“ hodnotila Slovenská sporiteľňa dianie počas minulého roku poznačeného pandémiou. Počet vkladových bankomatov v najväčších bankách prekonal stovku. Napríklad cez bankomaty Tatra banky sa  v roku 2021 uskutočnilo  vyše 10,80 milióna výberov hotovosti v objeme takmer 3,38 miliardy eur. Vkladov bolo vyše 2,42 milióna v objeme vyše 2,28 miliardy eur. Počet vkladových bankomatov v Tatra banke už na konci minulého roka presahoval 180.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa