Ochranné opatrenia pred vírusom COVID-19 do istej miery zmrazili trh. Povinnú skúšku nemôžu absolvovať tí agenti, ktorým v týchto dňoch vyprší, no problém majú najmä tí sprostredkovatelia a poradcovia, ktorí by chceli na trh vstúpiť.

„Pozastavili sa však nábory nováčikov, pretože bez odbornej skúšky nemôžu začať podnikať vo finančnom sprostredkovaní. V tomto čase je možné len parciálne plnenie odbornej spôsobilosti absolvovaním osobitného finančného vzdelávania, ktoré vo svoje dištančnej forme pokračuje plynule ďalej, avšak je nepostačujúce pre začatie podnikania osobami, ktoré ešte neboli registrované v registri NBS, respektíve nemajú doklad o platnej odbornej skúške minimálne stredného stupňa odbornej spôsobilosti,“ vysvetľuje generálna tajomníčka AFISP Darina Huttová.

Problém s tým, že odborné skúšky sú pozastavené, sa netýka viazaných agentov, ktorým stačí základný stupeň odbornej spôsobilosti. V tomto prípade sprostredkovatelia musia absolvovať iba osobitné finančné vzdelávanie a mať minimálne stredné odborné vzdelanie.

Odbornú skúšku potrebuje teda absolútna väčšina finančných agentov a všetci poradcovia. Preto je výpadok citeľný. „Asociácia finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov vykonávala do pozastavenia týždenne približne 250 odborných skúšok,“ spresňuje D. Huttová.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa