Novoročné zálohové platby za energie nemilo prekvapili tisíce malých podnikateľov po celom Slovensku. Dodávatelia energií ich zvýšili o stovky percent a v prípade, ak podnikatelia nové podmienky nepríjmu, hrozia im už o mesiac vypnutím. Firmy si tak môžu hľadať iného dodávateľa, ktorý im spravidla ponúkne to isté. Odvolaná vláda Eduarda Hegera síce naoko poskytla firmám pomoc, tá sa však často neušla práve tým najmenším.

Podľa Slovak Business Agency je malých a stredných podnikov na Slovensku až 99 percent z celkového počtu, v roku 2021 ich bolo vyše 634-tisíc. Dáta za rok 2022 ešte nie sú k dispozícii. Na malé a stredné podniky pripadá 74-percentný podiel na zamestnanosti v podnikovej ekonomike a 59-percentný podiel na celkovej zamestnanosti v hospodárstve.

Pomoc naoko

Ministerstvo hospodárstva zatiaľ vysoké ceny energií kompenzovalo za august a september minulého roka. Túto pomoc využilo len zhruba 19-tisíc firiem. Väčšina sektora totiž mala uzatvorené zmluvy s dodávateľmi do konca minulého roka a ich problémy sa objavili až v tomto období. Teda presne tak, ako na to už mesiace upozorňovali mnohí analytici či zástupcovia podnikateľských zväzov.

Anketa
Podnikatelia v týchto dňoch dostávajú obrovské zálohové faktúry za energie. O koľko percent ich podľa vás dodávatelia energií zvýšili?
  • 4%
  • 3%
  • 24%
  • 37%
  • 4%
  • 28%

„Vláda stanovila len cenový limit pri energiách, žiadny strop cien pre firmy,“ vysvetľuje pre TREND prezident Slovenskej asociácie malých podnikov a živnostníkov (SAMP) Vladimír Sirotka. Štát preplatil žiadateľom za vlaňajší august a september len 80 percent z rozdielu ceny plynu a elektriny nad stanovený strop. Ten určila vláda pre plyn na 99 eur za megawatthodinu (MWh) a pri elektrine na 199 eur/MWh. Týmto krokom však absolútne otvorili dvere voľnej tvorbe cien na energetickom trhu.

„Štát podnikateľom vôbec nepomohol, snažil sa ich len chlácholiť. Úlohou ministerstva hospodárstva bolo jasne určiť, že podnikatelia napríklad zaplatia všetko do 99 eur za elektrinu a  199 eur za plyn, zvyšok musí zafinancovať štát. Netreba v týchto časoch riešiť rôzne antibyrokratické kilečká, ale reálne problémy praxe,“ myslí si Sirotka.

Sumy na faktúrach

Malé žilinské fitnesscentrum BeStrongGym platilo vlani preddavky na energie 260 eur mesačne. Teraz Stredoslovenská energetika od nich pýta 1 078 eur mesačne.

„Šetríme, kde sa len dá. Budem robiť len na prevádzku zariadenia a bez výplaty, nebude ju z čoho vyplatiť,“ konštatuje majiteľka Mária Kubičková. Spresňuje, že prípadne ešte môže vyvesiť na dvere oznam, aby klienti pri sprchovaní šetrili vodou, alebo sa osprchovali doma. Kúriť bude v priestoroch len minimálne.

Rovnako je na tom aj architekt, ktorý si zabezpečil vlastné priestory na podnikanie v Nitre. „Na začiatku sa mi zdalo logickejšie kúpiť si priestor na kanceláriu v novostavbe a platiť len splátku úveru, ako predražené nájmy, ktoré som pred tým platil osem rokov,“ vysvetľuje pre TREND.

Prvé dva roky platil za energie zálohovo 47 eur mesačne, neskôr 129 eur mesačne. „Tento rok mi prišiel preplatok na energiách viac ako 500 eur. Čakal som, že zálohy budú rovnaké, alebo mi ich na základe skutočných hodnôt znížia,“ hovorí. Na rok 2023 mu však distribučná spoločnosť vymerala 349,50 eura mesačne.

Electric,Plug,,Light,Bulb,And,Euro,Money,Banknotes,Over,Blue
Neprehliadnite

Faktúry za energie v tisícoch eur musia firmy zaplatiť. Obrovské dlhy im inak zvalcujú biznis

Doma platí zálohu 30 eur, hoci tam spotrebuje oveľa viac energie ako v malej firemnej kancelárii, kde má len počítač a varnú kanvicu. „Telefonicky som kontaktoval Západoslovenskú energetiku, vďaka čomu mi znížili zálohu o 20 percent. Ak chcem vraj viac, mám to riešiť písomne v zákazníckom centre,“ dodal. Pokiaľ ide o pomoc s energiami z rezortu hospodárstva, podnikateľa odradila krátka 22-dňová lehota na podanie žiadosti za august a september 2022. Aj tak by musel tieto faktúry zaplatiť vopred, štát ich preplácal až dodatočne.

Náročné situácie

Podnikateľ Boris Dobšovič vlastní a prevádzkuje v Bardejove malú Vinotéku pod Vinbargom už od roku 2018 v rámci rodinného biznisu spolu s manželkou. Zaoberá sa hlavne maloobchodom, veľkoobchodom i distribúciou výlučne slovenských vín.

„Začínali sme podnikať z vlastných úspor, s nábytkom z paliet, ale vďaka nášmu prístupu k zákazníkom si nás ľudia obľúbili. Problémom sú aktuálne vysoké zálohové platby za energie. Vlani sme platili 330 eur na tri mesiace dopredu, teraz prišla faktúra na 1 705 eur,“ objasňuje pre TREND.

Je to suma, s ktorou pri podnikaní nerátal a musí riešiť, čo ďalej. „Budem sa snažiť biznis udržať, ale je to zrejme menej pravdepodobná možnosť. Ďalším riešením je hľadať iné priestory na prevádzku, ale to sa nedá zmeniť zo dňa na deň, s prenajímateľom udržiavame seriózne vzťahy a sťahovanie prináša kopu starostí,“ dodáva B. Dobšovič.

Najhoršie je, že nevie, čo môže od vlády v budúcnosti čakať. Situácia na trhu je nepredvídateľná, podmienky pre biznis sa neustále menia, a nie k lepšiemu. Podnikatelia sa o novinkách neraz dozvedia na poslednú chvíľu, nemajú po ruke veľké účtovné oddelenia, ktoré by im pripravili podklady. Finančná pomoc navyše príde oveľa neskôr až po splnení všetkých kritérií a úhrade všetkých faktúr.

„Predpokladám, že podobných prípadov, ako sme my, budú po celom Slovensku tisíce. Je priveľký risk brať si úver len na to, aby sme utiahli ceny energií, prípadne aby nás neskôr dobehli vysoké nedoplatky. Mohli by sme zmeniť priestory, alebo dať si namontovať fotovoltiku kvôli úsporám, ale to tiež vyžaduje ďalšie výdavky,“ dodáva B. Dobšovič.

Vysoké dlhy

Je pravdepodobné, že niektoré malé firmy pod tlakom nečakane vysokých cien energií vyriešia problém prepísaním firemných odberných miest na fyzické osoby. Takto sa dostanú k lacnejšej a dotovanej energie od štátu pre domácnosti, ak im to umožní ich predmet podnikania.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa