Tempo rastu dlhov je na Slovensku enormné. Pandémia znamenala katastrofu pre vývoj verejného dlhu. Dlh Slovenska je nadmerne vysoký podľa škály, ktorú nastavuje dlhová brzda. Kritickosť situácie sa odráža aj v tom, že krajina patrí k tým, ktoré v období od roku 2019 do roku 2021 zvyšovali svoje dlhy veľmi výrazne.

Patríme k najhorším

Výška dlhu v tomto období narástla o pätnásť percentuálnych bodov HDP. Sme na tom horšie ako napríklad Grécko, horšia situácia ako na Slovensku bola už len vo Francúzsku, na Malte, horšie na tom bola aj dvojica chronických rozpočtových hriešnikov, teda Taliansko a Španielsko. V Španielskom kráľovstve sa nárast dlhu v sledovanom období vyšplhal na 20,1 percentuálnych bodov.

„Ku koncu roka 2021 došlo k medziročnému zvýšeniu hrubého dlhu verejnej správy o 3,3 percentuálneho bodu HDP na úroveň 63,1 percenta HDP. Oproti roku 2020 sa tak situácia, ohľadom sankčných pásiem dlhovej brzdy, nemení a hrubý dlh sa stále nachádza nad najvyšším sankčným pásmom. Pod nárast hrubého dlhu za rok 2021 sa podpísali najmä zvýšené verejné výdavky v súvislosti s pandemickou situáciou,“  hodnotí stav dlhu Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ).

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa