Makroekonomické spomalenie, ktoré prišlo práve v čase, keď sa Amazon snažil o veľké rozšírenie svojich obchodných kapacít, sa pre spoločnosť elektronického obchodu ukázalo ako mimoriadne nešťastné. Očakáva sa, že keď Amazon koncom tohto mesiaca oznámi úplné výsledky za rok 2022, vykáže prvýkrát v histórii jednociferný percentuálny rast tržieb, zatiaľ čo prevádzkové marže klesnú oproti predchádzajúcemu roku o viac ako polovicu.

Wall Street nebola k jednému z najväčších technologických gigantov láskavá, cena akcií Amazonu klesla v roku 2022 o 50 percent - je to preň najhorší rok od prasknutia bubliny dot-com a výrazne horší ako u jeho mega-technologických kolegov. Amazon stratil trhovú hodnotu viac ako jeden bilión dolárov od vrcholu hodnoty akcií v júli 2021.

Markets Open In New York After A Volatile Week
Neprehliadnite

Tesla bude upadať ďalej, príbeh Popolušky sa stane príbehom superbubliny

Na rozdiel od ťažkostí materskej spoločnosti Facebooku (Mety) však z problémov Amazonu nemožno viniť žiadny obrovský strategický omyl jeho súčasného šéfa Andyho Jassyho. Spomaľujúca sa ekonomika brzdí maloobchodníkov aj cloudové spoločnosti - dva hlavné biznisy Amazonu. Zlých správ môže byť viacero, avšak pri pozornejšom pohľade na biznis model Amazonu, investori by mohli vidieť príležitosť.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa