Inflácia a zdražovanie

Inflácia dosahuje v posledných mesiacoch maximá, oproti minuloročnému novembru narástli ceny zhruba o 5,6 percenta.
Zdroj: ARCHÍV
Inflácia dosahuje v posledných mesiacoch maximá, oproti minuloročnému novembru narástli ceny zhruba o 5,6 percenta.

Slovensko: Inflácia dosahuje v posledných mesiacoch maximá, oproti minuloročnému novembru narástli ceny zhruba o 5,6 percenta. Analytici Národnej banky Slovenska (NBS) koncom decembra 2021 odhadovali, že má vrcholiť na úrovni okolo 7 percent začiatkom roka 2022.

Ilustračné foto
Neprehliadnite

Dostanú pár eur k penzii, zoberú im stovky. Veľké zmeny prinesú prievan v peňaženkách seniorov

Potom sa má postupne sa vracať na úrovne bližšie k 3 percentám ku koncu 2023 a ustáliť sa v blízkosti 2 percent v roku 2024. Zhoršenie ekonomického vývoja by malo byť iba dočasné, avšak spojené s prudkým nárastom spotrebiteľských cien, ktorý už nastal.  

Česko: Inflácia u našich susedov bola vysoká už v októbri 2021, ekonómovia českého denníka E15 odhadovali, že tempo rastu cien bude do konca roka ešte akcelerovať. Nevylučovali pritom, že miera inflácie dosiahne až 7 percent. Taký rast spotrebiteľských cien dosiahlo Česko naposledy v marci 2008, keď bol svet na prahu finančnej krízy. Väčšina analytikov však predpokladá rast cien v roku 2022 v rozmedzí od 5 do 6 percent.

Plénum Národnej rady (NR) SR v utorok schválilo zákon roka, teda štátny rozpočet na budúci rok.   Na snímke zľava minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO), ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová (Za ľudí), predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO), predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) reagujú na výsledok hlasovania.
Neprehliadnite

Hegerova vláda obrala ľudí o stovky eur, na budúci rok to budú tisícky. Utiahne im opasky

Česká národná banka už pár mesiacov sprísňuje menovú politiku v snahe dostať infláciu pod kontrolu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa