Sľúbil predstaviť daňovo-odvodovú reformu už pred dvomi týždňami a potom zmizol. Ľudia odvtedy stále čakajú, kým im súčasný minister financií Igor Matovič kľúčové záležitosti týkajúce sa daní a odvodov, ktoré opäť utajene chystá, vysvetlí. Dostali však len nepriamy odkaz, že možno budú platiť vyššiu daň z pridanej hodnoty, vyššie dane z príjmov, zrušia sa im mnohé daňové odvodové zvýhodnenia.

Všetko to minister označil za akýsi blud, kým ho možno sám neprehlási za pravdu. Kde inak by vraj mohol vziať peniaze na naplnenie štátnej kasy a nekradnúť. Daňový systém podľa neho nevie reagovať na dlhodobé výzvy dostatočne pružne a je čoraz menej konkurencieschopný. Preto to potrebuje zmeniť v rámci tzv. veľkého tresku.

Chytanie na slovné udičky

Tak, ako pred voľbami sľúbil transparentnosť v komunikácii, po voľbách sa jej vyhýba a hádže slovné udičky kvôli tomu, aké budú asi reakcie na jeho daňové zámery skutočne obyčajných ľudí spod hradu. Tiež musí zabezpečiť, kto vlastne zaplatí miliardy eur, ktoré štát za posledné mesiace minul. Jedno je isté. Najviac na to doplatia malí a strední podnikatelia, ktorým sa štát chystá zobrať všetky výhody, ktoré im podnikanie roky predtým prinášalo.

Doteraz je známe len to, že znižovať sa bude zaťaženie práce a zvyšovať dane z majetku a spotreby. Ani po mesiacoch žiadny posun. Ako to však bude vzájomne skombinované, nikto netuší. Celkový výnos daní a odvodov v posledných rokoch nekopíruje podľa rezortu vývoj makroekonomického prostredia.

Prezident finančnej správy SR Jiří Žežulka.
Neprehliadnite

J. Žežulka: Biele kone na Slovensku nevymreli, ide o národný šport. Chceme to zmeniť

„Daňový mix je špecifický pre každý štát a nemožno hovoriť o zaostávaní. Môžete zaostávať v efektivite výberu daní, ale nie pri sadzbe samotnej. Práve naopak, niekedy nízka sadzba dane je pre štát komparatívnou, teda porovnávacou výhodou,“ hovorí pre TREND Ingrid Brocková, štátna tajomníčka ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) pre TREND.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa