Nová vláda premiéra Igora Matoviča uvažuje nad zavedením zvýhodneného stavebného sporenia. Toto opatrenie má cieliť na rodiny s deťmi. Ako jeden celok by sa v tomto prípade posudzovala celá rodina a nielen konkrétny sporiteľ. V praxi by to malo znamenať, že určovanie nároku na štátnu prémiu by sa zmenilo. Rodinné stavebné sporenie by bolo pre klientov zaujímavejšie aj z pohľadu poplatkov.

Vláda v programovom vyhlásení píše, že zváži „zavedenie zvýhodneného rodinného stavebného sporenia oslobodeného od poplatkov so zmluvou na rodinu, so zvyšovaním percenta štátnej prémie podľa počtu detí, s rozpočítaním stropu príjmov na celú rodinu.“

Na snímke premiér SR Igor Matovič počas tlačovej konferencie po rokovaní so zástupcami bankového sektora 3. apríla 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Matovičova vláda chce obmedziť obeh drobných mincí. Slováci ich aj tak nechcú

Príjmový strop sa v súčasnosti viaže na príjem jedného sporiteľa. Rozpočítanie na celú rodinu by znamenalo, že sporiteľ, ktorý v súčasnosti prekračuje príjmový limit, by po zohľadnení napríklad počtu nezaopatrených detí mohol na štátnu prémiu dosiahnuť.

Znenie programového vyhlásenia naznačuje, že výška štátnej prémie sa určí inak a meniť ju bude počet detí v rodine. V súčasnosti je štátna prémia určená ako 2,5 percenta z výšky ročných vkladov, stavená je aj ročné maximum, ktoré štát jednému klientovi vyplatí. Konkrétne rodinné pomery by tak podľa zámeru vlády mohli hýbať aj s výškou štátnej prémie a aj s príjmovou hranicou na jej dosiahnutie.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa