Vysoká inflácia vyúsťuje do drahších hypoték. Oba tieto faktory znamenajú potenciálne oslabenie dopytu po nehnuteľnostiach. Ponuka bývania by mohla v budúcnosti rásť a dopyt sa tak približuje k tomu, čo je trh v súčasnosti schopný ponúknuť. Zatiaľ ale stále platí, že, záujemcov o bývanie je viac ako dostupných nehnuteľností. Ceny bývania tak zatiaľ rastú.

Vyššie ceny môžu spomaliť trh

Všeobecné zdražovanie môže znamenať, že rast cien nehnuteľností sa bude tlmiť. Bývanie je v tomto prípade špeciálny trh. Ceny nehnuteľností rástli aj v čase, keď index spotrebiteľských cien ukazoval záporné hodnoty.

V súčasnosti sú časy deflácie preč a rastúca inflácia znamená, že nevyhnutné výdavky na bežné fungovanie domácností sa zvyšujú a ľudia majú menej peňazí, ktoré môžu míňať.

Takto jednoducho sa dá ilustrovať, aký efekt môže mať na trh nehnuteľností rastúca inflácia. Všeobecne vyššie ceny ale nie sú jediný faktor, ktorý na ceny nehnuteľností vplývajú.

Rast pokračuje
Rast cien nehnuteľností postupne spomaľuje. Ponukové ceny nehnuteľností na bývanie v druhom štvrťroku 2022 vzrástli o 6,4 percenta v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom. V prvom kvartáli ceny nehnuteľností v porovnaní so záverečnými troma mesiacmi roku 2021 stúpli o 8,5 percenta. Medziročný rast predstavuje 25,5 percenta. Priemerná cena rezidenčných nehnuteľností sa nachádza na úrovni 2 671 eur za štvorcový meter, čo znamená nárast o 161 eur za štvorcový meter oproti prvému štvrťroku.

„Aktuálna dvojciferná inflácia je nevídaným javom od začiatku existencie hypotekárneho trhu na Slovensku. Výpadky na strane ponuky, vysoký dopyt po surovinách, zvyšujúca sa cena ropy, plynu, uhlia a následne elektriny boli faktory, ktoré tlačili ceny nahor už v roku 2021. Vojenský konflikt na začiatku roka 2022 ponuku surovín ešte viac obmedzil, čo ešte viac zvýšilo tlak na ceny, no zároveň utlmilo ekonomickú aktivitu,“ upozorňuje Národná banka Slovenska (NBS) s tým, že aj vplyvom vojenského konfliktu a nedostatku niektorých ďalších surovín. Dochádza tak k porušeniu obchodných reťazcov a presunu nákladov do koncových cien ďalších tovarov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa