pravna_pytajtesa
pravna_pytajtesa

pravna_odpovede
pravna_odpovede

Otec pracoval 30 rokov pre stavebnú spoločnosť, ktorá sa dostala do finančných problémov a nevyplatila mu mzdu ani odstupné. Na základe toho otec podal výpoveď z dôvodu nevyplatenia mzdy do 15 dní po uplynutí jej splatnosti. Súd povolil spoločnosti reštrukturalizáciu. Podľa reštrukturalizačného plánu otec dostane len 28% z prihlásenej pohľadávky. Ako postupovať, aby otec získal zvyšnú časť pohľadávky?    

Reštrukturalizáciu upravuje zákon č. 7/2005 Z. z. o konkurze a reštrukturalizácii. Jej cieľom je dosiahnuť väčšiu mieru uspokojenia veriteľov dlžníka, ako by to bolo v prípade vyhlásenia konkurzu a zároveň sa sleduje zachovanie prevádzky podniku dlžníka alebo jeho časti. Výsledkom reštrukturalizačného konania je čiastočné uspokojenie pohľadávok veriteľov, pričom po schválení reštrukturalizačného plánu pohľadávky veriteľov v neuspokojenej časti zanikajú.

V súlade so zákonom o konkurze sú po povolení reštrukturalizácie súdom oprávnení uplatňovať svoje nároky len tí veritelia, ktorí v zákonnej lehote prihlásili svoje pohľadávky do reštrukturalizácie. Na celý proces reštrukturalizácie pritom dohliada súd, a to tak na aktivity dlžníka, ako aj správcu a veriteľských orgánov. Výsledkom procesu reštrukturalizácie je príprava a následné schválenie reštrukturalizačného plánu. Plán je listina, ktorá upravuje rozsah a mieru uspokojenia účastníkov plánu (veriteľov prihlásených pohľadávok) – plán v podstate obsahuje návrh percentuálneho uspokojenia pohľadávok jednotlivých veriteľov v určitom časovom období. Musí byť vypracovaný tak, aby zabezpečoval čo najvyššiu možnú mieru uspokojenia veriteľov dlžníka a zároveň aby sa zachovala reálnosť a udržateľnosť plánu. Plán je najprv schvaľovaný veriteľským výborom a následne, v prípade jeho schválenia na tejto úrovni, dochádza k jeho schvaľovaniu na schvaľovacej schôdzi samotnými veriteľmi. Plán prijatý schvaľovacou schôdzou potom potvrdzuje súd a ak nie sú dôvody na jeho zamietnutie, súd plán potvrdí.

Z Vašej otázky tomu rozumieme tak, že plán bol zatiaľ schválený na úrovni veriteľského výboru. Ak ešte nedošlo ku konaniu schvaľovacej schôdze máte právo (najneskôr 7 dní pred jej konaním) písomne požiadať predkladateľa plánu (dlžník prípadne správca) napríklad o podrobnejšie vysvetlenie ustanovení plánu, opravu zjavnej nesprávnosti plánu alebo o zaradenie pohľadávky do inej skupiny veriteľov, ako bola zaradená.  Predkladateľ v odôvodnených prípadoch upraví plán podľa žiadosti. Na základe Vami uvedeného však nevieme posúdiť, či vo Vašom prípade bude naplnený niektorý z týchto dôvodov, pre ktoré by bolo možné plán upraviť.

Keďže po potvrdení plánu súdom, sa plán stáva záväzným pre všetkých účastníkov plánu, aj keď hlasovali proti jeho prijatiu, zákon o konkurze poskytuje týmto veriteľom osobitnú ochranu. V prípade ak účastník plánu na schvaľovacej schôdzi uplatnil do zápisnice odôvodnenú námietku proti jeho prijatiu, môže sa na súde v lehote 15 dní od zverejnenia uznesenia o potvrdení plánu v Obchodnom vestníku, domáhať určenia neúčinnosti plánu voči nemu. Výpočet dôvodov zákon určuje taxatívne a ide napríklad o dôvod zvýhodnenia pohľadávok iných veriteľov v rovnakej skupine ako bola pohľadávka dotknutého veriteľa alebo zaradenie pohľadávky do inej skupiny ako žiadal veriteľ, v dôsledku čoho sa veriteľ dostal do horšieho postavenia, ako by bol bez prijatia plánu.

Vo Vašom konkrétnom prípade by sa teda Váš otec, ako veriteľ, mohol na súde domáhať určenia neúčinnosti plánu voči nemu vtedy, ak by na schvaľovacej schôdzi hlasoval proti jeho prijatiu a uplatnil na schôdzi námietku proti jeho prijatiu. Zároveň bude potrebné, aby bol splnený niektorý z dôvodov pre určenie neúčinnosti plánu vymenovaných v § 157 zákona o konkurze. V prípade Vášho úspechu na súde, by ako následok neúčinnosti plánu bola povinnosť dlžníka splniť pôvodnú pohľadávku veriteľa v rozsahu, v akom bola pohľadávka prihlásená a zistená (aj spolu s úrokom z omeškania). Avšak chceli by sme uviesť, že celý proces je možný iba v prípade splnenia zákonných dôvodov pre vyhlásenie neúčinnosti plánu. Taktiež treba prihliadnuť na samotnú podstatu reštrukturalizácie, ktorá má zabezpečiť len čiastočné uspokojenie veriteľov pri zachovaní prevádzky dlžníka. Preto reálna vymožiteľnosť celej časti Vašej pohľadávky je pravdepodobne nízka. 

Pre úplnosť by sme chceli uviesť, že v prípade ak by bol na zamestnávateľa Vášho otca vyhlásený konkurz, bolo by možné požiadať o poskytnutie dávky garančného poistenia od Sociálnej poisťovne, na ktorú vznikne nárok v prípade platobnej neschopnosti zamestnávateľa. V súlade so zákonom o sociálnom poistení č. 461/2003 Z.z. sa zamestnávateľ považuje za platobne neschopného iba v prípade ak bol podaný návrh na vyhlásenie konkurzu. Táto dávka teda nepripadá do úvahy ak bola  povolená reštrukturalizácia zamestnávateľa. Avšak v prípade, ak by plán nebol schválený a zamestnávateľ by sa dostal do konkurzu, malo by byť možné o túto dávku požiadať. 

Autorka pôsobí ako advokátka v advokátskej kancelárii TSB Attorneys.

Autorka odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

Vymožiteľnosť mzdy pri reštrukturalizácii podniku

Zdroj: logo