„Refinancujte úver, oplatí sa to,“ počúvajú v súčasnosti v podstate s každej strany ľudia, ktorí čerpajú hypotéku. V hrubých črtách to je, samozrejme, pravda, pretože refinancovanie úveru je spôsob, ako môže bežný klient, ktorý už hypotéku má, vyťažiť z konkurenčného boja komerčných bánk. Koľko človek ušetrí sa ale nedá jednoznačne povedať. Refinancovanie môže klientom zachrániť tisíce eur, no sú situácie, keď sa nemusí vyplatiť.

Ušetriť sa dajú tisíce

To, že refinancovanie úverov sa vyplatí, ukazujú aj údaje Národnej banky Slovenska (NBS). Na historicky nízkej úrovni sa držia priemerné úrokové sadzby nových úverov a aj priemer existujúcich úverov. Priemerná úroková sadzba novoposkytnutých úverov na Slovensku bola vo februári na úrovni 0,94 percenta a priemerná úroková sadzba celého portfólia úverov na nehnuteľnosti je na úrovni 1,47 percenta. Táto sadzba neustále klesá práve preto, že banky ponúkajú klientom pri výročí fixácie výhodnejší úrok a svoju úlohu zohráva práve refinancovanie.

Slovenské orgány majú zoznam Slovákov, ktorí mali peniaze v švajčiarskej banke HSBC.
Neprehliadnite

Britské banky poskytujú úvery na takmer celú nehnuteľnosť. Vláda chce podporiť vlastné bývanie

Klient, ktorý si vzal úver vo výške stotisíc eur a rozhodol sa pre päťročnú fixáciu splatil po štyroch rokoch pri úrokovej sadzbe 3,45 percenta – viac ako osemtisíc eur z úveru. Mesačná splátka je 446,26 eura za predpokladu, že dĺžka splatnosti je tridsať rokov. Práve úroková sadzba vo výške 3,45 bola trhovým priemerom vo februári 2016. Ak by klient vo februári 2021 refinancoval úver a získal by úrok opäť na úrovni trhového priemeru 0,94 percenta, ušetril by celkovo zhruba 2 060 eur.

Refinancovanie niečo stojí

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa