„Boli časy, keď som kryptomeny naozaj nenávidel, a aj dnes si stojím za všetkým, čo som o kryptosvete povedal v roku 2017. Až na jednu vec. Mýlil som sa v tom, že bitcoin klesne na nulu," zhodnotil v minulom týždni svoj postoj ku kryptomenám známy investor.

V roku 2017 Jordan Belfort povedal, že neexistuje žiadny dobrý dôvod, prečo by mali digitálne aktíva existovať, teda okrem toho, že ide o schému na zarábanie peňazí. Obchodník s cennými papiermi však už v súčasnosti verí, že bitcoin je solídna a dlhodobá možnosť investovania.

„Myslím si, že momentálne je problém v tom, že sa musíte pozrieť na bitcoin cez všetky tie šialené cenové výkyvy, eliminovať pocity, že na ňom chcete zarobiť hneď a veľa,“ tvrdí vlk z Wall Street. Podľa neho teda netreba pri najväčšej kryptomene brať do úvahy 12-mesačný alebo 24-mesačný investičný horizont. „Ak si vezmete 24-mesačný horizont, tak s primeraným šťastím takmer určite zarobíte, no možno aj nie. Ale myslím si, že ak si vezmete troj, štvor či päťročný horizont, bol by som šokovaný, keby ste nezarobili, pretože základné fundamenty pri bitcoine sú naozaj silné,“ dodáva J. Belfort.

Viac hodnoty, menej špekulácie

Podľa investora ja základná výhoda bitcoinu oproti tradičným investičným nástrojom v tom, že ponuka bitcoinov je obmedzená, stanovená na fixný počet vyťažených mincí, a keďže inflácia stále rastie a rastie v určitom okamihu, bitcoin bude dostatočne zrelý, aby sa začal obchodovať viac ako úložná hodnota, no menej ako rastové a špekulatívne aktívum.

Bitcoin je tu s nami už niekoľko rokov a prešiel najrôznejšími situáciami. Získal si niekoľko povestí, a to od falošnej kryptomeny a cez málo používanú internetovú menu, aj ako prostriedok na platenie za nelegálne transakcie či najväčší vynález storočia až po budúcu menu celej planéty. Nech už bude nasledovať čokoľvek, s jeho menom sa u bežných investorov stále spája jedna dôležitá vec: cena.

Index S&P 500 zaznamenal v prvom polroku 2022 najhorší výkon od roku 1970, a strhol so sebou aj trh s kryptomenami. Po tom, keď sa v novembri minulého roka celková hodnota celého kryptotrhu blížila k takmer trom biliónom amerických dolárov, v súčasnosti má hodnotu „len“ 888 miliárd. Na pozadí medvedieho trhu sa aj investori a obchodníci s kryptomenami obávali, že na obzore je recesia, čo ich nútilo predávať rizikové aktíva, ktorými kryptomeny sú.

Cesta peklom

Bitcoin, najhodnotnejšia kryptomena, si prešiel peklom, keď počas niekoľkých mesiacov spadol zo 69-tisícovej hranice až pod 18-tisíc dolárov. Analytici si však myslia, že je tu veľká šanca na to, že sa nakoniec odrazí od dna. A existuje aj teória, na základe ktorej by mohol bitcoin niekoľkonásobne zvýšiť svoju hodnotu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa