Hoci štátna podpora firemných investícií do vedy a výskumu klesá, viaceré firmy využívajú aspoň tie možnosti, ktoré majú k dispozícii. Takzvaný superodpočet, teda dodatočné odpísanie nákladov nasmerovaných do inovácií, si podľa predbežného zoznamu finančnej správy v roku 2021 uplatnilo takmer 500 subjektov pri realizácii zhruba 1 400 projektov. Celková čerpaná suma vyskočila na rekordných 267 miliónov eur, vďaka čomu si firmy mohli v súhrne znížiť daň z príjmov o 56 miliónov eur.

Za rekordom sa však skrýva najmä plánované zníženie štátnej pomoci. Pôvodnú sadzbu 25 percent, platnú v rokoch 2015 až 2017, úrady postupne zdvihli až na úroveň 200 percent. Od januára 2022 ju však vláda Eduarda Hegera znížila na 100 percent, čím ju vrátila teda na úroveň roku 2018. To primälo firmy žiadať o superodpočet viac ako kedykoľvek predtým, pretože chceli ešte využiť dvojnásobnú sadzbu.

78. schôdza Národnej rady Slovenskej republiky. Na snímke je Igor Matoviča a premiér Eduard Hegr
Neprehliadnite

Veľký tresk v daniach nenastal, veľký chaos áno. Štátu tečú z vreciek firiem milióny eur navyše

Najvyšší superodpočet si za rok 2021 uplatnili oceliarne U.S. Steel Košice, a to rekordných 65 miliónov. Košická fabrika superodpočet využíva už od roku 2015.

„Cieľom našich výskumných projektov je predovšetkým zvyšovanie kvality výrobkov i výskum nových riešení pre zákazníkov,“ prezrádza pre TREND hovorca spoločnosti Ján Bača. V najbližšom období sa zamerajú na projekty zvyšujúce kvalitu produkcie, ale potenciálne môže ísť aj o riešenia zamerané na možnosti dekarbonizácie oceliarskej výroby, znižovanie energetickej náročnosti či na projekty smerované do digitalizácie a automatizácie výrobných procesov.

Medzi poberateľmi superodpočtu boli aj malé a stredné firmy. „Je to pre nás veľmi efektívny nástroj financovania inovácií. Cez úspory na firemnej dani nám umožňuje investovať do výskumno-vývojových projektov, čo zvyšuje našu konkurencieschopnosť na trhoch v zahraničí, kde pôsobíme,“ hovorí konateľ IT spoločnosti Makers Ján Masaryk. Nedávno napríklad jej pracovníci pomáhali definovať firme z Dánska architektúru a technológie pre monitorovanie a optimalizáciu varenia piva. 

Len pre veľkých

Hegerova vláda zmenou legislatívy v princípe spôsobila, že čiastočne zmizne podhubie pre firmy, ktoré chceli prinášať do praxe inovatívne riešenia a tie obmedzia rôzne zaujímavé investície. Dôvod je zrejmý – úspora na daniach je oveľa nižšia. Kým napríklad v roku 2021 firma investovaním 100-tisíc eur do výskumu a vývoja ušetrila na daniach 42-tisíc eur, za rok 2022 to bude už len 21-tisíc eur.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa