Vláda Igora Matoviča chce meniť váhu jednotlivých daní. Zmenu v roku 2021 predstaví rezort financií.  Je to záväzok, ktorý koaličnej vláde vyplýva z jej programového vyhlásenia. Ako prioritu na príjmovej strane si vláda určila zvyšovanie podielu nepriamych, majetkových a environmentálnych daní.

Konkrétne detaily o pripravovaných reformách ale ministerstvo financií zatiaľ nezverejňuje. „V najbližších týždňoch urobíme výkop a predstavíme základný návrh, s ktorým chceme ísť do verejnej diskusie,“ hovorí minister financií Eduard Heger.

Viac sa bude zdaňovať majetok

Je ale jasné, že viac sa bude zdaňovať spotreba a majetok, menej pracovný výkon. Na stôl sa dostane zdaňovanie nehnuteľností a aj spotrebné dane. Rezort sa bude podieľať aj na dôchodkovej reforme, tam má ale hlavné slovo rezort práce.

Situácia v Bratislave, počas druhého dňa predvianočného lockdownu s dôvodu masívneho šírenia koronavírusu Covid - 19. Predaj je obmedzený iba na tovar uspokojúci nevyhnutné životné potreby.
Neprehliadnite

Druhá vlna lockdownu stojí Slovensko závratnú sumu

„Daňový a odvodový systém musí ľudí motivovať k práci a k pracovnej aktivite... Pôjdeme smerom nižšieho zaťaženia práce a pracovnej aktivity. Prenos aj na základe odporúčaní Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) bude do vyššieho zdanenia majetku a spotreby. Myslím si, že toto je sociálna spravodlivosť. Aj vďaka konceptu, ktorý nám odporúča OECD, viac daní odvedú majetnejší, ktorí si to môžu dovoliť,“ povedal E. Heger o plánoch rezortu na rok 2021.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa