Ak zákazník nestihne vybrať si svoju budúcu nehnuteľnosť v stanovenej lehote, potom mu takzvaný úverový certifikát, teda predbežne schválená hypotéka, prepadne. Banky tento prísľub poskytujú za štandardných podmienok. Napriek kríze, ktorú spôsobil koronavírus, zatiaľ nedávajú klientom viac času na výber nehnuteľnosti.

Hypotekárny certifikát

Hypotekárny certifikát je prísľub od banky, že klientovi, ktorému certifikát vystavila, poskytne úver na bývanie. „V rámci certifikátu sa uvádza schválená výška úveru ako aj maximálna hranicu úveru, ktorý vie banka poskytnúť na základe posúdenia finančnej situácie klienta, nezohľadňujú sa žiadne údaje o nehnuteľnosti,“ približuje Dominik Miša, hovorca VÚB banky.

Dokument je potvrdením bonity klienta a dáva mu obraz o tom, akú cenu môže za nehnuteľnosť, o ktorú by mal záujem, zaplatiť. Hypotekárny certifikát je užitočný v prípade, že je potrebné rýchlo konať, aby záujemca o nehnuteľnosť o ňu v konkurenčnom boji neprišiel. Certifikát je teda určený najmä ľuďom, ktorí chcú nadobudnúť  nehnuteľnosť, avšak ešte nemajú vybranú žiadnu konkrétnu.

Certifikát nemá presne stanovenú podobu a komerčné banky si jeho parametre nastavujú samostatne. Obdobie, počas ktorého je úverový prísľub platný, sa

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa