Hoci čínski akcioví býci mali ďalší mizerný rok, ich osud sa môže v roku 2023 konečne zlepšiť, ak odstránenie covidových reštrikcií povolí slučku tamojšej ekonomike a v krajine nakoniec povedie k silnému hospodárskemu oživeniu.

Oficiálne prehlásenie čínskeho ministerstva obchodu znie, že dva roky trvajúce zásahy proti internetovým spoločnostiam sa skončili, čo podnietilo rast akcií technologických spoločností.

Guo Shuqing, predseda čínskej komisie pre reguláciu bankovníctva a poisťovníctva, pre štátne médiá uviedol, že úrady účinne ukončili kampaň proti veľkým platformovým spoločnostiam po mesiacoch regulačných opatrení, ktoré výrazne znížili úspešnosť najväčších čínskych internetových podnikateľov. Kvôli týmto krokom krvácali aj mnohí americkí a európski investori, ktorí za posledné dva roky sledovali vyše 50-percentné poklesy svojich akciových portfólií.

buffett
Neprehliadnite

Investori berú nohy na plecia. Warren Buffett zhŕňa miliardové zisky a sťahuje sa z Číny

Oznámenie prišlo deň po tom, ako gigant v oblasti finančných služieb Ant Group (dcérska spoločnosť Alibaby) oznámil, že Jack Ma sa vzdal kontroly nad spoločnosťou. Ide o zjavné pravidlo „niečo za niečo“: Za jeho odstúpenie štát povolí zvyšovanie kapitálu.

Rekordné straty

Index Hang Seng China Enterprises, ktorý sleduje čínske firmy kótované na hongkonskej burze, zaznamenal tretí rok poklesu v rade, čo je rekordná séria strát od jeho vzniku v roku 1994. Prepad v roku 2022 sprevádzala prudká volatilita, ktorá bola najhoršia od globálnej finančnej krízy a zaradila sa na najvyššie miesto spomedzi hlavných benchmarkov na svete. Kombinované straty z akcií obchodovaných na pekinskej a hongkonskej burze dosiahli 3,9 bilióna dolárov.

Veľký obrat nastal od októbra minulého roka. Index sledujúci akcie najväčších

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa