Kým dlžníci v bankách, ktorí si uplatnili maximálnu lehotu odkladu splátok úverov, majú ešte pár mesiacov na zotavenie, prvá vlna odloženia sa končí klientom lízingových spoločností. Protipandemický zákon umožňuje odklad splátok vyplývajúcich zo zmlúv o finančnom lízingu a zo zmlúv o spotrebiteľskom úvere v lízingovke. Spotrebiteľ môže žiadať o odklad na jeden až tri mesiace, s možnosťou požiadať o ďalší odklad v trvaní maximálne ďalších troch mesiacov.

autosalon
Neprehliadnite

Lízingový trh v roku 2019 rástol, ale prichádza prepad

Práve títo klienti sa postupne vracajú k splácaniu svojich záväzkov. „Keďže sme s presplátkovaním začali už v marci, v júni nám končili prvé tri mesiace odkladov a klienti mohli požiadať o ďalšie tri mesiace. No druhá vlna už ani zďaleka nie je taká veľká. Len desatina lízingových klientov, čo chceli odklad splátok na tri mesiace, potrebuje ďalší odklad,“ upozorňuje Richard Daubner, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ČSOB Leasing. O ďalšie tri mesiace odkladu žiadajú podľa jeho slov hlavne autobusové spoločnosti, tieto žiadosti sa však objavujú prierezovo vo všetkých segmentoch a odvetviach.

Pribúdajú žiadosti o zrušenie odkladu

O podobných číslach hovorí aj spoločnosť Tatra Leasing. „Evidujeme, že necelých dvanásť percent z našich klientov požiadalo o reštrukturalizáciu a približne desať percent z nich žiada o úpravu splátkových kalendárov aj druhýkrát,“ hovorí Marian Knauer, finančný riaditeľ spoločnosti Tatra-Leasing.

Spoločnosť VÚB Leasing odložila splátky v prípade jedenástich percent živých zmlúv, o odklad teda požiadalo sedem percent klientov. „V týchto dňoch pribúda približne štyridsať žiadostí o odklad týždenne, medzi ktorými sú žiadosti na prvý odklad, ale aj na predĺženie odkladu. Naopak, pribúdajú aj žiadosti na zrušenie odkladu a klienti požadujú už riadne splácanie,“ približuje Miroslav Hanuljak, riaditeľ operačných činností firmy VÚB Leasing.  

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa