Hypotéky počas apríla mierne zdraželi. Priemerná úroková sadzba pri nových úveroch sa v apríli zvýšila z rekordne nízkej hodnoty 0,92 percenta o dve stotiny percentuálneho bodu na 0,94 percenta. Vyplýva to z údajov Národnej banky Slovenska (NBS).

Úvery sú stále lacné

Pod hranicou jedného percenta sa priemerná cena nových hypoték drží nepretržite od novembra minulého roka. V januári sadzba novoposkytnutých úverov prechodne stúpla o dve stotiny percentuálneho bodu na 0,96 percenta a odvtedy bol trhový trend klesajúci. Výnimkou je práve apríl. Nič sa ale nemení na tom, že ceny hypoték sú naďalej lacné a pre klientov mimoriadne atraktívne.

Prima banka v Košiciach FOTO TASR - František Iván
Neprehliadnite

Banky medziročne zdvojnásobili zisk, no stále majú čo dobiehať

Tento vývoj znižuje aj celkovú úrokovú sadzbu úverov na bývanie. Kým v roku 2008 sa priemerná úroková sadzba všetkých poskytnutých úverov, nielen nových, pohybovala aj na úrovni nad šiestimi percentami, v apríli tohto roku už bola vo výške 1,43 percenta. V marci bola priemerná úroková sadzba týchto úverov na úrovni 1,45 percenta. Tak mierny nárast cien nových hypoték nič nemení na tom, že trhový priemer všetkých úverov na bývanie sa ďalej zvyšuje.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa