V podpore výstavby fotovoltických elektrární nie sú ani tak problémom dotácie, ako zdĺhavá legislatíva. Štát by sa mal postarať o odstránenie bariér ich rozvoja, konštatuje riaditeľ Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE Ján Karaba.

Veľké podniky ako Duslo, Tauris či Železiarne Podbrezová sa rozhodli investovať do vlastných obnoviteľných zdrojov energie (OZE). Konkrétne ide o stavanie slnečných elektrární. Do akej miery je pre firmu ekonomicky výhodné vložiť financie do takéhoto typu zdroja energie?

Obrovský odber elektrickej energie a jej aktuálne vysoké ceny pridávajú investíciám do OZE na výhodnosti. Pri súčasných cenách je pre veľké podniky schopnosť pokryť aspoň časť svojej spotreby vlastnými prostriedkami výhrou, ktorá ich môže deliť od úplného kolapsu ich činnosti. Evidovali sme záujem ešte pred krízou, žiaľ, na Slovensku neboli pre investorov utvorené vhodné podmienky. Firmy mávali problémy s administratívou, či dokonca aj so samotným pripojením do distribučných sietí. Návratnosť investícií pri energeticky náročných podnikoch a súčasných cenách energií môže byť pokojne už aj do päť alebo šesť rokov. A to hovoríme o naozaj rozsiahlych investíciách.

Fotovoltaická elektráreň v blízkosti obce Dolné Lefantovce.
Neprehliadnite

Podpora pre obnoviteľné energie v Európskej únii rastie. V čom je Slovensko pozadu?

Aký potenciál predstavuje pre firmy vybudovanie vlastného zdroja energie?

Vlastný fotovoltický zdroj znamená väčšiu energetickú nezávislosť. Podnik si dokáže vyrábať energiu priamo v mieste spotreby za minimálne náklady. Zároveň nemusí nakupovať toľko drahej elektriny za trhové ceny. Dnes už firmy nejdú do fotovoltiky, aby sa zapáčili verejnosti a chválili sa, aké sú zelené. Dnes sú motívy predovšetkým ekonomické. Samozrejme, nie je možné nahradiť všetok odber. Najmä ťažký priemysel je závislý nie iba na elektrickej spotrebe, ale najmä na odbere zemného plynu. Jeho náhrada obnoviteľnými zdrojmi a, napríklad ním vyrobeným vodíkom, nie je v dohľadnej dobe možná. Peniaze, ktoré by firmy ušetrili vlastnou spotrebou elektriny, by im mohli pokryť zvýšené výdavky za plyn. Ide o situáciu, kedy im úspech v elektrickom sektore pomôže odvrátiť katastrofu v sektore plynu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa