Miliónom Američanov hrozí, že kvôli kríze, ktorú vyvolala pandémia ochorenia covid-19 prídu o bývanie. V USA sa problémy s hypotékami riešia dotáciou.

Dostanú peniaze

Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena vyčlenila v rámci protipandemického balíčka pomoci 1,9 bilióna dolárov. V rámci tejto pomoci Američania získali od štátu aj šek do výšky 1 400 dolárov. V apríli sa na rad dostali aj hypotéky, keďže strata bývania kvôli pandémii hrozí zhruba desiatim miliónom amerických občanov.

Pre väčšinu amerických štátov platí v súčasnosti limit na hypotéky vo výške viac ako 548 250 dolárov. Hypotéky do tohto limitu sú ochotné garantovať spoločnosti Fannie Mae a Fannie Mac. Vyššie limity platia pre drahšie regióny. Väčšina hypoték v USA je práve do tohto stanoveného limitu a majitelia domov, ktorí majú takúto hypotéku, môžu dostať pomoc od štátu.

banka, hypoteka, financie, poradca, klient, zmluva, dohoda
Neprehliadnite

Vymeniť jeden úver za druhý sa oplatí, ale nie vždy

Úlohou Fannie Mae a Fannie Mac je v podstate zásobovať peniazmi banky, ktoré poskytujú v USA hypotéky. Keď banka uzavrie s klientom zmluvu o úvere na bývanie, svoje peniaze by aj od bezproblémového klienta získavala naspäť celé roky. Rýchlejšie svoje peniaze hypotekárna banka získa späť v prípade, že tieto hypotéky predá na sekundárnom trhu. Tieto hypotéky skupujú práve agentúry Fannie Mae a Fannie Mac, zoskupujú ich a vytvárajú na ich základe cenné papiere. Stanovený limit hovorí o tom, v akej výške sú Fannie Mae a Fannie Mac ochotné úvery odkúpiť. Banky môžu poskytovať aj vyššie úvery, no považujú sa za rizikovejšie práve preto, že takéto krytie nemajú. Správanie týchto agentúr výrazne prispelo k tomu, že po roku 2008 vo svete naplno prepukla hospodárska kríza.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa