Kúpna sila našetrených eur aj tento rok výrazne klesne. Nič na tom nezmení ani začínajúci trend razantnejšieho zvyšovania úrokových sadzieb termínovaných vkladov. Očakávaný rast cien bude s veľkou pravdepodobnosťou až päťnásobne vyšší ako zhodnotenie peňazí uložených v bankách.

Domáca ekonomika bude aj v tomto roku čeliť dvojcifernému rastu cien. Napríklad UniCredit banka počíta v roku 2023 s priemerným rastom cien vo výške 11,6 percenta. Pri ročných termínovaných vkladoch do 10-tisíc je možné peniaze zhodnotiť približne o 2,3 percenta. To je najvyššia aktuálna sadzba, ktorá vyplýva z porovnania aktuálnej ponuky domácich bánk na ide o vklady do 10-tisíc eur.

Osoba, ktorá si napríklad vloží na účet s 12-mesačnou výpovednou lehotou sedemtisíc eur, zhodnotí po roku vklad o 161 eur. Z tejto sumy banka odvedie štátu 19-percentnú daň z príjmu a klientovi na účet pripíše 131,41 eura. Na porazenie očakávanej inflácie treba peniaze zhodnotiť až o 812 eur. To je v súčasnosti pri bankových vkladoch nereálne.

V domácej ekonomike sa k vyšším úrokov vždy dostanú ľudia s úsporami nad 10-tisíc eur. Pri takto vysokej sume je najlepšie zhodnotenie na úrovni troch percent za rok. Napríklad 15-tisíc eur sa pri trojpercentnom úroku v priebehu jedného roka zhodnotí o 450 eur. Po zaplatení dane z príjmu je reálny zisk klienta 364,50 eura.

Slováci sú na tom dobre

Väčšina bánk podnikajúcich v eurozóne začala razantne zvyšovať úroky v lete minulého roku. Slovenská priemerná úroková sadzba stúpla od júna do novembra 2022 z 0,15 na 1,45 percenta. Ide o vklady s dobou splatnosti do jedného roka. Slovenský rast o 1,25 percentuálneho bodu je piaty najvyšší v eurozóne. Ide o porovnanie údajov spomedzi devätnástich štátov platiacich eurom. Nový – dvadsiaty člen, Chorvátsko, sa v štatistike objaví až v údajoch za január 2023.

Najrýchlejšie stúpali úroky v talianskych bankách. Od júna do novembra 2022 vzrástli z 0,39 na 1,78 percenta. Počas rovnakého obdobia narástli o viac ako jeden percentuálny bod v deviatich členských krajinách eurozóny. Nemecké úroky stúpli z 0,17 na 1,34 percenta. Obyvatelia najbohatšej európskej ekonomiky majú o niečo slabšie zhodnotenie vkladov ako Slováci.

Až v troch štátoch platiacich eurom obyvatelia takmer vôbec nezaregistrovali zvyšovanie úrokových sadzieb. Ide o Cyprus, Grécko a Slovinsko. Najhoršie sú na tom obyvatelia Cypru. Od júna do novembra 2022 stúpla priemerná úroková sadzba z 0,05 percenta na 0,12 percenta. V ostrovnom štátne momentálne nemá žiaden zmysel sporiť peniaze.

Otázny príchod recesie

Termínované vklady nedokážu nikde v eurozóne poraziť prudký rast cien. Extrémne zdražovanie môže v tomto roku zastaviť len nástup recesie. Hospodársky pád so sebou automaticky prináša nižší dopyt a ten zasa vedie k pomalšiemu rastu cien. Lenže mnohými analytikmi očakávané spomalenie sa nakoniec nemusí dostaviť. „Nemecko sa tento rok tesne vyhne recesií,“ skonštatoval počas tlačovej konferencie kancelár Olaf Scholz. Najväčšia európska ekonomika počíta v roku 2023 s miernym rastom HDP o 0,2 percenta. Takýto vývoj udrží nad vodou aj slovenské hospodárstvo.

Kam stúpnu úroky

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa