Bude to brigáda na jednu sobotu. Takto si predstavuje druhú časť daňovej reformy, tentokrát prinášajúcu zmeny v zdaňovací práce, minister financií Igor Matovič. Zamestnanec po novom vraj zaplatí 19-percentnú daň Finančnej správe a má po starostiach.

Na snímke minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO) počas tlačovej konferencie 14. novembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Žiadna reforma daní, revolúcia. Hra Matoviča na city rodín graduje, čaká sa, kto ju zaplatí

Firmy ako zamestnávatelia zase odvedú z hrubej mzdy zamestnanca 39 percent na odvodoch jednou sumou a tie sa nejako rozplynú do Sociálnej i zdravotnej poisťovne. Detaily nepozná zatiaľ nikto. Minister vyčíslil, že zmena systému výpočtu miezd by štát stála zhruba 359 miliónov eur ročne.

Igor Matovič
Neprehliadnite

Matovičova daňová brigáda. UNITAS zavedieme jedným vrzom, zrušíme výnimky, urobíme šou

Účtovníci budú musieť prerátavať nové mzdy úplne inak ako dnes. Ako? Firmy započítajú stravné, sociálny fond a rekreačné poukazy do zdaniteľnej hrubej mzdy. Táto veličina sa vydelí koeficientom 1,39, keďže nový odvod zamestnávateľa je 39 percent z celkovej hrubej mzdy. Z nej sa následne vypočíta daň 19 percent a nový čistý príjem.

Zjednodušenie pomôže, ale rizík je viac

Zjednodušenie systému môže vyzerať na prvý pohľad zaujímavo. Jeden odvod a jedna daň je opatrenie, po ktorom volali zamestnávatelia a zamestnanci dlhé roky, hovorí pre TREND Jaroslava Lukačovičová, účtovná poradkyňa Združenia podnikateľov Slovenska.

Na snímke minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO) počas mimoriadnej schôdze Národnej rady SR k jeho odvolávaniu z kresla ministra financií 29. júna 2021 v Bratislave. Mimoriadna schôdza Národnej rady (NR) SR, na ktorej chce opozícia odvolávať ministra financií Igora Matoviča (OĽANO), má byť napokon v stredu (30. 6.) od 12.00 h. Pre neuznášaniaschopnosť pléna sa totiž v utorok nekonala. FOTO TASR – Jakub Kotian
Neprehliadnite

Očkovacia lotéria sa skončila, prichádza daňová. Z konateľov budú odídenci, ak klamú štát

„Z tohto pohľadu je to za mňa v poriadku, aj čo sa týka zjednodušenia legislatívy. I z pohľadu odvodov je to zníženie oproti doterajším odvodom – zníženie zamestnanca a zamestnávateľa spolu. Bola by som však opatrná, na úkor čoho a koho, takže si počkajme aj na tretí diel, ktorý sa bude týkať aj podnikateľov,“ objasnila pre J. Lukačovičová.

Holanďanom začal čiastočný lockdown, na vine je rekordný nárast prípadov.
Neprehliadnite

Cukor došiel, strieda ho bič. Očkovací predátori uviazli v lockdownoch, Slovensko tiež

Inak povedané, daňovo-odvodové zaťaženie ceny práce zamestnanca sa zníži zo súčasných cca 40  až 48 percent na zhruba 38  až 43 percent. Zjednodušenie fungovania tohto systému sa pozdáva napríklad aj bývalému ministrovi práce a expertovi na dane, mzdy a odvody Jozefovi Mihálovi.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa